Нерідко на пагонах малини з’являються невеликі розпливчасті світло-лілові плями з чорними крапками, які згодом стають темно- коричневими. Вони швидко збільшуються, зливаються й охоплюють весь пагін. З’являються тріщини, пагони стають крихкими, легко ламаються й засихають. Бруньки на кущах не розвиваються. Це – ознаки пурпурової плямистості.
Найчастіше захворювання уражує ослаблені та уражені комахами кущі. Його розвитку сприяє помірно тепла волога погода. Особливо потерпають пагони в загущених посадках, уражених стебловою галицею та іншими шкідниками. Збудник захворювання зимує на хворих пагонах, бруньках, у рослинних рештках.
Для боротьби з хворобою на початку розпускання бруньок ягідник обробляють 1-процентною бордоською рідиною. Не зайве зробити це і восени, після збирання врожаю. Для профілактики посадки можна обробити хлорокисом міді (30-40 г на 10 л води) – перед цвітінням та після збирання урожаю. Уражені пагони слід вирізати й спалити разом з опалим листям. Пагони зрізують якомога ближче до землі, бажано навіть трохи нижче від рівня ґрунту. Щоб уникнути пурпурової плямистості, слід вибирати сорти, стійкі до хвороби. Важливий агротехнічний захід – перекопування ґрунту в міжряддях.
Не слід висаджувати малину у вологих низинах. Посадки в сезон бажано підживлювати калійно-фосфорними добривами. Пагони періодично проріджують, щоб поліпшити циркуляцію повітря. Використовуйте лише здоровий садивний матеріал. Для дезінфекції кореневі відростки перед посадкою можна обробити впродовж 3-5 год. у розчині мідного купоросу (2 столові ложки на 10 л води).
Лідія ГЕРАЩЕНКО.