Консервація теплиці – одне із заключних та важливих завдань сезону. Почніть із ретельного збирання всіх рослинних решток. Винесіть кілочки, використані мотузки, садовий інвентар.
ПОМИТИ, ПОЧИСТИТИ
- Плівкове покриття вимийте з господарським милом (100 г на 10 л води). Протріть губкою, змоченою в 5-відсотковому розчині мідного купоросу, просушіть. Зніміть плівку, згорніть у рулони, зберігайте в сухому місці.
- Скло вимийте із засобом для миття посуду. Протріть тканиною, змоченою в будь-якому дезрозчині.
- Полікарбонат вимийте теплою водою – не використовуйте миючі засоби, жорсткі щітки та мочалки, а беріть м’яку губку або фланелеву тканину. Знезаразьте одним зі зручних для вас способів, перерахованих нижче. Стелю закріпіть Т-подібними підпірками. Поставте їх на відрізки широких дощок, щоб не просідали.
ПОДБАЙТЕ ПРО КАРКАСИ
Нефарбовані металеві частини теплиці промийте 9-відсотковим оцтом від іржі, потім обробіть 1-відсоковим розчином бордоської рідини (100 г мідного купоросу та 100–150 г вапна на 10 л води). Забарвлений метал вимийте водою із содою, зачистіть, заґрунтуйте й пофарбуйте подряпини.
Дерев’яний каркас вимийте з миючим засобом, що містить хлор, і побіліть свіжогашеним вапном.
ПВХ труби вимийте розчином «Білизни» (60–100 мл на 1 л води).
ВІДНОВЛЮЄМО ҐРУНТ
Щоб рослини в теплиці не хворіли, а земля не виснажувалась, дотримуйтесь сівозміни. Бажано збудувати на ділянці кілька маленьких теплиць замість однієї великої. Якщо такої можливості немає, раз на 2 роки міняйте ґрунт на глибину 8–10 см, раз на 5 років – на 30–35 см. На місце знятого ґрунту покладіть компост. Вибрану землю покладіть в яму шарами, пересипте вапном із розрахунку 200 г на кв.м. Наступного року перекопайте. Після другої зимівлі можете знову використати.
Якщо рослини в теплиці були заражені грибковими хворобами або атаковані шкідниками, продезінфікуйте ґрунт одним із таких способів.
- Внесіть під перекопування хлорне вапно (300 г на кв.м). Пролийте розчином формаліну (1:100) із розрахунку відро на кв.м.
- Проведіть процедуру двічі: восени та навесні за 2 тижні до посадки розсади.
- Рясно пролийте розчином мідного купоросу (ст.л. на 10 л води).
ДОГЛЯД ЗА ПОЛІКАРБОНАТНОЮ КОНСТРУКЦІЄЮ
1-й спосіб
50 г сечовини розведіть у 10 л холодної води. Отриманим розчином обприскуйте стіни та стелю теплиці, пролийте грядки та доріжки.
2-й спосіб
Сірку з розрахунку 50 г на кв.м змішайте в металевій ємності з гасом (2:1). Закрийте всі вікна та двері, встановіть сірчану заготовку в центрі теплиці, затримайте дихання та підпаліть. Негайно вийдіть звідти, щільно зачиніть двері. Залишіть на 2 доби. Сіркою не можна обкурювати конструкції з металевим каркасом.
3-й спосіб
75 г мідного купоросу розведіть у 10 л води. Рясно обприскайте стіни та каркас конструкції.
Підготував Руслан ВЛАСЕНКО.