Листя цього виду папороті подібне до страусового пера, що й дало таку назву. Його ажурна насичена зелень не залишить байдужим нікого. Він ідеальний для тих, хто не має часу на догляд за присадибною ділянкою. До речі, папороті – одні з найдавніших рослин на Землі.
ОСЕЛІТЬ У ЗАТІНКУ
Для страусника рекомендують відводити затінені куточки. Та насправді він чудово почувається і на сонці. Хіба що виросте дещо дрібнішим. Також рекомендується висаджувати його на ділянках, що добре зволожуються. А щоб краще прижився, беріть молоді екземпляри. У великих надзвичайно потужне товсте кореневище, що нагадує ананас. А тому такій рослині дійсно важко прижитись. Утім, якщо доводиться пересаджувати дорослу, краще не оголювати корінь, а висадити з грудкою землі. Охоче оселяється страусник на пухких, багатих на поживні речовини ділянках, однак приживеться і на бідних. Буде дуже вдячний за мульчування. Найкраща мульча – хвойні гілочки. А от підживлювати не варто.
Найкращий час для посадки – рання весна або кінець серпня – початок вересня. Висаджують так, щоб гніздо було на рівні ґрунту. Великою перевагою страусника є те, що майже не уражується хворобами та шкідниками. На зиму листя не зрізують.
У ЛАНДШАФТНОМУ ДИЗАЙНІ
Зі страусника створюють найрізноманітніші композиції. Висаджують у вигляді галявин і бордюрів. Гарно поєднується з хостами, декоративними злаками, астильбами, гейхерами, живучкою (аюгою) та іншими рослинами для квітника в натуральному стилі. Папороті – ідеальні кандидати для рутарія (композицій із коренів дерев), а також мають чудовий вигляд поруч із великими каменями. Їх красу добре підкреслюють мохи. Хорошою ідеєю буде висадити страусники вздовж водойми. Також їх висаджують на грядках із ранньоквітучими цибулинними: тюльпанами, нарцисами, мускарі та іншими. Річ у тім, що папороть починає проростати досить пізно. Тож на той час, доки вона розкине навкруг своє розлоге листя, ранні цибулинні вже відцвітуть. Відтак можна буде прикрити «залисини», що утворяться на їхньому місці вже у червні.
НЕ ДАЙТЕ РОЗРОСТИСЯ
Важливо! Ця рослина надзвичайно швидко розмножується і за досить короткий час може захопити навколишню площу. А все завдяки столонам – довгим повзучим кореням, що нагадують мотузки. Тож потрібно бути готовим до того, що із заростями папороті доведеться регулярно боротись. Або ж рослині створюють штучну огорожу. Для цього навколо вкопують листи шиферу, металу або відро без дна.
А ЯКЩО НЕ ВІН?
Звичайний страусник у садових центрах можна придбати за ціною від 50 грн (з рук дешевше). Справжнім велетнем є ще один популярний вид – орляк звичайний (близько 100 грн). До речі, свою назву отримав за те, що листя подібне до крила орла. Доповнять сад своїм мереживним листям і багаторядник (від 70 грн) та аспленіум (від 60 грн).
Якщо бажаєте висадити рослини з оригінальним сріблястим листям, зверніть увагу на папороть Піктум та Сілвер Фолз. А Урсула Ред має ще й червоні смуги на сріблястому листі (усі від 80 грн).
Аліна ЗАЯНЧКОВСЬКА, дизайнерка.