Повномасштабна війна росії проти України триває понад шість місяців. Через бойові дії зруйновано сотні об’єктів енергетичної інфраструктури і газопроводів, на відновлення яких знадобиться багато часу та коштів. І кількість руйнувань може ще зростати. Тому влада попереджає, що на нас очікує найскладніша зима за всю історію України і вже почала підготовку до неї. Зокрема міністр розвитку громад і територій Олексій Чернишов попередив, що температура в наших оселях у наступному опалювальному сезоні буде дещо нижчою, ніж зазвичай — із метою економії енергоресурсів становитиме 18—20 градусів, і закликав українців готуватися до холодів, подбавши про утеплення власної оселі вже зараз.
ІЗ ЧОГО ПОЧИНАТИ
Насамперед потрібно буде утеплити вікна та двері. Так, крізь щілини у вікнах втрачається близько 25 відсотків теплого повітря. Перевірте наявність щілин під підвіконням, якщо вони є — заповніть утеплювачем. Віконні щілини також можна заповнити силіконовими герметиками або прогумованим ущільнювачем. Навіть якщо щілин немає, через саме скло у вікні втрачається до 14 відсотків тепла. А якщо за допомогою фена на скло наклеїти теплозберігаючу плівку, зможете його зекономити. Вона прозора і пропускає світло.
До речі, відчинені кватирки не провітрюють помешкання, а лише охолоджують його. Якщо потрібно провітрити кімнату, відчиніть навстіж вікно на 5 хвилин. За цей час вона наповниться свіжим повітрям, але не охолоне.
Якщо бойові дії не оминуть ваш регіон, варто наклеїти на вікна захисні смуги зі скотчу. Це зробить їх більш стійкими до вибухових хвиль. Уламків скла буде менше, і вони не розлітатимуться.
Неналежно утеплені вхідні двері теж випускають з оселі до 15 відсотків теплого повітря. Перевірте, щоб двері щільно прилягали до дверної коробки. Зазвичай слабким місцем є щілина під ними. Якщо виявили — обов’язково вирішіть проблему до настання холодів. Бо у випадку відключення електрики та опалення значення матиме кожен градус.
На підлогу на зиму доцільно підготувати килими. Якщо збереглися бабусині — стануть у пригоді. Вони чудово зберігають тепло. До речі, стіни за потреби теж можна утеплити старими килимами — зігріватимуть не лише оселю, а й душу теплими спогадами.
Заздалегідь підготуйте також ковдри та теплий одяг. Добре зігрівають вовняні речі, але якщо у вас алергія на вовну, згадайте про фліс: він також непогано ізолює тепло, до того ж відштовхує вологу.
ЯКЩО НЕ БУДЕ ГАЗУ ТА ЕЛЕКТРИКИ
Слід подбати про альтернативні види обігріву. Якщо живете у приватному будинку і маєте грубку або камін, обов’язково запасіться дровами та вугіллям.
Якщо дозволяють кошти — придбайте буржуйку. Адже багатьох і цього року в окупованих населених пунктах вона врятувала від холоду. Серед плюсів буржуйки: доступна ціна і мінімальні витрати на паливо. Для цього можна використовувати дрова, вугілля, торф тощо. За 10—15 хвилин вона обігріє невелике приміщення, рівномірно розподіляючи по ньому тепло. До того ж нові моделі буржуйок передбачають зручну варочну панель, на якій можна приготувати прості страви або підігріти воду. Мінус буржуйки в тому, що споживає багато палива і не тримає тепло. Але для тимчасового користування в екстремальних умовах — стане у пригоді.
«Як ми переживемо цю зиму — залежить від кожного з нас», — наголошує міністр розвитку громад і територій. А в народі здавна кажуть: готуй сани влітку, а воза взимку. Тож — за роботу!
Підготувала Олена КОСТЮЧЕНКО.