Від початку повномасштабного вторгнення від сексуального насильства росіян потерпіло кілька сот українців (і не лише жінок). На жаль, по допомогу звернулися не всі: частина досі приховує пережите й потребує підтримки, щоб відкритися. «Порадниця» опрацювала загальнодоступні поради фахівців, аби тезово поділитися лише частиною з них. Звертаємо увагу: всі наведені нижче рекомендації адресовані тільки дорослим потерпілим.
НАЙПЕРША ДОПОМОГА СОБІ
Найперше треба подбати про себе, звернувшись по медичну допомогу. Якщо це неможливо, але немає прямої загрози життю, важливо провести хоча б мінімальні гігієнічні процедури. Хоча б вологими серветками, якщо вони є.
При болісних фізичних відчуттях доречно застосувати антисептики для слизової, як-от «Левомеколь». Як варіант — розчин чайної ложки соди на пів літра води. Але не використовувати серветки та розчини зі спиртом, а також перекис водню чи олію, зазначають лікарі. Надалі (краще за добу) впродовж 5—6 днів радять ставити вагінальні свічки — антибактеріальні чи антисептичні.
За першої ж можливості слід звернутися до лікаря, щоб пройти огляд і перевіритися (здати аналізи) на інфекції, що передаються статевим шляхом. Надалі можуть виникнути проблеми зі сном чи харчуванням, нічні кошмари чи труднощі із зосередженням на роботі вдень, позбутися яких допоможуть лікарі.
ЩОБ ПОКАРАТИ ЗЛО
Після отримання медичної допомоги одразу слід звернутися до поліції, щоб написати заяву (якщо готові до цього). Винні у зґвалтуванні мають бути покарані! Хоч би як важко це було, важливо повідомляти про випадки зґвалтування окупантами. Із таким проханням в ефірі телемарафону UA-разом звернулася до українців Катерина Левченко, урядовий уповноважений з питань гендерної політики. Гарячі лінії повідомлень щодо злочинів: 116 111 (щодо дітей), 116 123 (щодо дорослих), а також 1547.
Якщо зґвалтування сталося на тимчасово окупованій території й нема змоги звернутися до поліції, варто повідомити про злочин в Офіс Генерального прокурора за тел. 0(96) 755-02-40 (Viber, WhatsApp, Telegram, Signal) чи на ел.адресу conflict2022.ua@gmail.com, зазначивши свої ПІБ і засоби зв’язку.
ПСИХОЛОГИ РАДЯТЬ
Один із варіантів отримати безкоштовну конфіденційну допомогу психолога/психотерапевта — сформулювати короткий запит на сайті tellme.com.ua Не дозволяти виникнути почуттю провини. Відкидати думки, що все сталося через те, що вчасно не виїхали, кудись пішли, гарна з себе тощо. Насправді все це не є виправданням зґвалтування. Потерпілі — не винні! У насиллі над ними винний ґвалтівник.
У перші дні за можливості краще не залишатися на самоті. Хоч деякі потерпілі можуть віддалятися від близьких. Також можуть виникнути депресія, відчуття хвилювання і тривоги, заціпеніння, страху, приниження, спантеличення, злості, сорому та збентеження. Варто поводитися так, як легше: говорити чи, навпаки, мовчати. І продовжувати виконувати посильні звичні справи — прибирати, готувати їсти тощо.
Зґвалтування — це й емоційна травма, подолати яку краще за все з фахівцем, аби якнайшвидше запустити процес відновлення й уникнути психологічних проблем у майбутньому. І тут усе індивідуально: комусь буде комфортніше спілкуватися з психологом віч-на-віч, а комусь — долучитися до групи підтримки, спілкуючись там із іншими потерпілими.
Роботу з фахівцем можна доповнити «домашніми вправами». Приміром, якщо в думках постійно «прокручується» пережите насильство, варто щодня по 15—20 хв. викладати на папір свої думки та відчуття. Списані аркуші, не перечитуючи, потрібно дрібно рвати або спалювати. Це допомагатиме стабілізувати психічний стан. Свої емоції та думки можна й намалювати олівцями чи фарбами, обираючи ті кольори, які кортітиме. Ознака змін на краще — зокрема, вибір світлих чи яскравих, життєствердних відтінків. Варто продовжувати, прийнаймні доки полегшає.
Ознайомитися з порадами фахівців, зокрема, на телеграм-каналі «Психологічна підтримка».
ДЛЯ ТИХ, ХТО ГЕОГРАФІЧНО — В ЗОНІ РИЗИКУ
Чи можна зменшити загрозу зґвалтування в умовах війни? На думку спадає одна з порад із лекції для жінок про виживання в міських умовах під час війни від ГО «Українська Жіноча варта». Навіть якщо вона вбереже хоч одну українку, гадаємо, про це варто згадати. Тим більше що може стати рятівною як для юної, так і для дорослої. Її сенс у тому, аби вже при теоретичній загрозі зґвалтування (як-от при окупації населеного пункту, якщо немає жодної можливості вчасно виїхати) набути якомога непривабливішого вигляду. Скажімо, вдягатися в ганчір’я, зімітувати шкірне захворювання (як варіант — за допомогою кропиви).
Усе, що під силу зіграти й зімітувати, аби вціліти, пережити ворожу навалу, поки орків буде знищено чи відкинуто геть.
Підготувала Ольга ВОЛИНСЬКА.