На тлі стресу в багатьох українців загострились хронічні захворювання, зокрема шкірні патології: псоріаз, екзема, дерматити. «Порадниця» з’ясувала, який зв’язок між станом шкіри та нашими переживаннями, а головне – як позбутися шкірних проблем.
ОСНОВНА ПРИЧИНА – ЗНИЖЕННЯ ІМУНІТЕТУ
– Психоемоційний фактор – одна з найпоширеніших причин первинного виникнення або загострення шкірних захворювань, – каже дерматовенеролог Володимир АГАФОНОВ. – Через тривалу нервову напругу в роботі організму, зокрема, імунної системи, відбувається збій – у результаті на шкірі виникають висипання, плями, свербіж.
Ризик появи шкірних проблем вищий, якщо у вас також є хронічні патології ендокринної та травної систем, порушення обміну речовин, підвищена чутливість організму до алергенів (це можуть бути харчові продукти, медикаменти, пилок рослин, шерсть тварин), спадкова схильність до захворювань шкіри.
Непрямими винуватцями вважаються й перевтома, нестача сну, надмірні розумові та фізичні навантаження, механічні травми шкіри, інфекції, куріння та зловживання алкоголем. Часто причин буває кілька.
НЕДУГИ ТА СИМПТОМИ
Найчастіше люди зараз скаржаться на загострення псоріазу, що вважається психосоматичним захворюванням. Нерідко воно дебютує саме на тлі гострої стресової ситуації. Основні симптоми: поява специфічних бляшок (на шкірі волосистої частини голови, ліктів і колін), свербіж та лущення шкіри.
Ще одне поширене захворювання, що загострюється «від нервів» – екзема, яка об’єднує цілу групу шкірних патологій. Її характерні симптоми – почервоніння шкіри й виникнення папул (опуклих рожевих вузликів), які потім лопаються й вкриваються сухими шкірочками, що лущаться. Типові місця висипань – обличчя, шия, зап’ястки, боки тулуба, гомілки та стопи.
Від стресу може виникнути або загостритися й нейродерміт – хронічне захворювання шкіри, що має одночасно неврогенний та алергічний характер. Патологія проявляється хворобливими висипаннями на шкірі та сильним свербінням, часто загострюється.
Крім зовнішніх симптомів шкірні хвороби супроводжується дратівливістю, швидкою стомлюваністю, розладами сну.
КОМПЛЕКСНІ ЗАХОДИ
Повністю вилікувати псоріаз та екзему неможливо, але комплексними заходами можна досягти стійкої та тривалої ремісії. Лікування (гормональні та негормональні мазі, протиалергічні й седативні препарати, сорбенти, вітаміни, фізіотерапію) призначає тільки лікар.
Але самостійно зробіть наступне:
- максимально усуньте фактори ризику, що спровокували хворобу (стрес, недосипання, контакт з алергеном);
- відвідуйте сеанси психолога чи психотерапевта (можна онлайн);
- опануйте техніки розслаблення та релаксації (дихальні вправи, аутотренінг, медитації);
- нормалізуйте режим дня, будьте фізично активними, щодня проводьте на свіжому повітрі не менше години;
- відмовтеся від шкідливих звичок: після повної відмови від алкоголю у хворих на псоріаз може наступити ремісія навіть без застосування медикаментів;
- дотримуйтесь дієти: їжте більше свіжих овочів і не алергенних фруктів, морської риби та нежирного м’яса; дозволені також гречка, перловка, бобові, сухофрукти, твердий сир, олії. Відмовтеся від консервів, сала, прянощів, кави, маринадів, солоного та копченого, продуктів-алергенів (цитрусові, мед, шоколад, помідори, полуниця тощо). Загалом пам’ятайте: що простіший раціон, то краще;
- виключіть вогкість і холод у житловому та робочому приміщеннях, роботу з хімікатами або шкідливими речовинами;
- носіть одяг по сезону з натуральних тканин, що «дихають».
Ірина КАДЧЕНКО.