Інфаркт міокарда (або просто інфаркт) – надзвичайно небезпечний стан, спричинений недостатнім припливом крові до серцевого м’яза.
Відсутність кровотоку може бути спричинена багатьма різними факторами, але найчастіше стан пов’язаний із закупоркою однієї або кількох серцевих артерій. Без кровотоку уражений серцевий м’яз почне відмирати. Якщо кровообіг не відновлюється швидко, серцевий напад може призвести до незворотного пошкодження серця та смерті.
Запідозривши в себе чи когось із близьких серцевий напад, обов’язково зателефонуйте до служби екстреної допомоги. Час має вирішальне значення, і зволікання навіть упродовж кількох хвилин може призвести до смерті.
ПЕРШІ СИМПТОМИ
Існують загальні симптоми серцевого нападу, проте чоловіки та жінки частіше мають різні ознаки цього стану. Загальні симптоми включають:
🌟 Грудний біль. Це може проявлятися легким дискомфортом або відчуватися як нестерпний біль. Він починається в грудях і поширюється на інші ділянки: ліву руку (або обидві руки), плече, шию, щелепу та спину.
🌟 Утруднене дихання.
🌟 Нудота чи розлад шлунка. Серцеві напади іноді помилково сприймають за розлад травлення.
🌟 Збільшення частоти серцевих скорочень.
🌟 Підвищений рівень тривожності.
ДІАГНОСТИКА
Серцеві напади зазвичай діагностують в умовах відділення невідкладної допомоги за такими критеріями:
1. Історія хвороби, симптоми. Лікар розпитає пацієнта про це.
2. Огляд, перевірка пульсу, тиску, рівня кисню.
3. Електрокардіограма. Це один із перших тестів, що проводять, коли пацієнта доставляють із симптомами серцевого нападу.
4. Візуальні тести. Вони дозволяють лікарю «зазирнути» всередину вашого серця. За їх допомогою можна побачити місце закупорки кровотоку.
ЛІКУВАННЯ
Лікування полягає у швидкому відновленні кровотоку до ураженого серцевого м’яза. Це можна зробити у різний спосіб – від введення різних ліків до хірургічного втручання. Зазвичай це препарати проти згортання крові, нітрогліцерин для полегшення болю у грудях та розширення судин, тромболітичні, антиаритмічні засоби та анальгетики.
Застосовують також черезшкірне коронарне втручання – відновлення кровообігу за допомогою катетера, введеного у велику кровоносну судину (зазвичай у верхній частині стегна). Інший спосіб – аортокоронарне шунтування, операції на відкритому серці.
Підготував Руслан ВЛАСЕНКО.