У більшості людей герпетична інфекція починається і минає сама по собі. Багато хто помилково вважає, що пухирці навколо рота виникають від застуди або внаслідок переохолодження. Але справжньою причиною є вірус простого герпесу, який може призвести до хвороби Альцгеймера, якщо його не лікувати.
Вірус простого герпесу буває 1 типу (ВПГ-1) і 2 типу (ВПГ-2). ВПГ-1 передається в основному при оральному контакті та спричиняє герпес ротової порожнини, симптоми якого і проявляються у вигляді лихоманки на губах, але може також спричиняти й генітальний герпес. ВПГ-2 належить до числа інфекцій, що передаються статевим шляхом, і спричиняє генітальний герпес.
Симптоми герпесу включають болючі пухирці або виразки в інфікованій ділянці. Герпетична інфекція найбільш заразна в період прояву симптомів, але може передаватися і за їх відсутності.
Після зараження вірус герпесу «поселяється» в організмі назавжди. Інфекція може не давати про себе знати роками, але це не означає, що вірус зник. Він ховається в нервових клітинах і активізується тільки за певних умов: при переохолодженні, тривалому перебуванні на сонці, тимчасовому або постійному порушенні імунітету, стресі.
Більшість людей заражається вірусом у віці до 5 років від батьків або інших дітей. У дорослому віці інфекція передається від людини, вірус у якої перебуває в активному стані, до іншої людини повітряно-крапельним і контактним шляхом: через загальне користування посудом, косметикою або гігієнічною помадою, під час поцілунків, статевого акту.
Коли вірус активізується, якщо його не лікувати, він встигає розмножитися та розселитися по нових клітинах організму. Це може спричинити настання недоумства. Тому, щоб не провокувати розвиток деменції і мозок надалі не постраждав, лікарі наполегливо рекомендують одразу починати лікування і приймати протигерпесні препарати за перших проявів недуги.
Найбільш ефективними лікарськими засобами ВООЗ вважає такі противірусні препарати, як ацикловір, фамцикловір і валацикловір. Вони сприяють полегшенню симптомів і зниженню частоти їх появи, але не призводять до повного виліковування.
Валентина ГАРКАВА.