Сусід облаштував проїзд до свого будинку, захопивши шматок і моєї земельної ділянки. Як мені бути, куди звернутись? Домовитись не вдалось.
П. СОКОЛЮК. Херсонська обл.
Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю. Статтею 391 Цивільного кодексу України передбачено, що власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном. Статтею 152 Земельного кодексу України передбачено, що держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю.
Для початку зверніться з письмовою вимогою до свого сусіда. Якщо звернення буде безрезультатним — зверніться до органів місцевого самоврядування з письмовою заявою, в якій викладіть обставини земельного спору, прикладіть копії документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку та докази, що підтверджують порушення. Термін розгляду заяви — один тиждень з моменту подання. Такі спори розглядаються за участю зацікавлених сторін. У рішенні органу місцевого самоврядування обов’язково визначається порядок його виконання. Рішення передається сторонам у триденний строк із дня його прийняття.
Оскаржити його можливо тільки в суді.
Виключно судом вирішуються земельні спори щодо володіння, користування та розпорядження земельними ділянками, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб. Для звернення до суду із позовом про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою позивачу слід мати зареєстроване речове право на вказану земельну ділянку. Тобто у вас має бути оформлене право власності, оренди, сервітуту чи інше речове право на земельну ділянку. Звісно, до позову додайте докази про перешкоди, які є на цій земельній ділянці. Це можуть бути фото-відео, інформація про свідків, які можуть бути викликані та заслухані в судовому засіданні, й інші докази.
Також разом із позовною заявою до суду додаються квитанції про сплату судового збору, який сплачується в порядку, визначеному Законом України «Про судовий збір».
Позовна давність до вимог про усунення перешкод у здійсненні права користування земельною ділянкою не застосовується, оскільки порушення прав триває у часі.