«Нарешті яйця реабілітовані!» — сказала одного разу Фаїна Раневська, коли після війни побачила в газетах статті про користь натуральних яєць. Адже у важкі часи їх не вистачало, а для приготування омлетів і яєчні використовували яєчний порошок, який надсилали американці. У пресі розповідали, що він дуже корисний, а яйця шкідливі. Сьогодні тема знову актуальна. Адже довгий час ряд продуктів були під забороною, але, як виявилося, їх не тільки можна, але і потрібно включати в щоденний раціон.
ЯЙЦЯ
Раніше вважалися шкідливим продуктом через вміст у жовтках холестерину, який призводить до атеросклерозу. Однак це не той холестерин, який відкладається у нас на судинах. Холестериноподібні речовини, що містяться в яйцях, йдуть на будівництво клітинних мембран і на синтез гормонів і ферментів. Ось чому дітям у період росту потрібно їх їсти.
Яйця — чудове джерело білка, корисних жирів, йоду, вітамінів А, D, E, а ще холіну, лютеїну. Якщо холіну достатньо, то нервова система працює добре, а розум зберігається ясним у будь-якому віці. 2 яйця на день — норма.
СВИНЯЧЕ САЛО
Дуже висококалорійний продукт, який дає енергію. Його вживання, звичайно ж, треба обмежувати, корисне тільки в малій кількості. І холестерин там є, який може призвести до недобрих змін у судинах.
Але це цінний продукт, і повністю забороняти його собі не варто. У малосоленному салі містяться незамінні поліненасичені жирні кислоти, які беруть участь у будові клітини. Серед них можна виділити лінолеву кислоту, яка формує лінолеву оболонку, що огортає нерв. Її дефіцит призводить до порушення передачі нервових імпульсів.
Сало підвищує рівень як «хорошого» холестерину, так і «поганого». Присутність його в раціоні знижує ризики інсультів.
ВЕРШКОВЕ МАСЛО
Вершкове масло також амністували. Величезні дослідження показали, що його вживання саме по собі до утворення холестерину не призводить і в невеликих дозах має бути присутнім у раціоні кожної людини. З’ясувалося, що 85 відсотків холестерину виробляє печінка в нічний час, і тільки 15 — прибуває з їжею. Величезне дослідження, яке закінчилося в 2021 році, показало, що вживання жирних молочних продуктів, в тому числі і вершкового масла, знижує ризик атеросклерозу, діабету, гіпертонії та ожиріння.
Особливої уваги заслуговує вміст в маслі вітаміну А, антиоксиданта, що знижує ризик розвитку атеросклерозу. Цей жиророзчинний вітамін необхідний для здоров’я шкіри, імунітету і зору. Найбільше його в вершковому маслі 82,5 відсотка.
ДОМАШНІ ЗАГОТОВКИ
Дієтологи відмовляються від демонізації і домашніх заготовок, адже правильно приготовані і в невеликій кількості не нашкодять. Соління і маринади заборонені тільки при серцевій недостатності. А при зниженій секреторній функції шлунка, консервовані продукти навіть корисні, тому що здатні покращувати травлення, перетравлювання білків у шлунку.
Всілякі лечо, томатні соуси і заготовки в ньому містять лікопін, речовину, яка допомагає нашому організму виводити поганий холестерин, а також ефективно розщеплювати жири. Крім того, має сильні антиоксидантні та протиракові властивості.
ШОКОЛАД
Зрозуміло, мова йде тільки про темний шоколад із вмістом какао 70 відсотків. Через наявність молочних продуктів холестерину в молочному і білому шоколаді в 3 рази більше, ніж у гіркому. Регулярне вживання невеликої кількості гіркого шоколаду призводить до зниження артеріального тиску, ризиків тромбозу та інфаркту. У продукті є психостимулюючі речовини, які покращують розумові здібності і піднімають настрій, марганець, необхідний для функціонування нервової системи, мідь, необхідна для правильного засвоєння заліза, і кофеїн, який стимулює.
КАВА
Здавалося, кава вивчена вздовж і впоперек. Проведена величезна кількість досліджень залишається лише підсумувати. Отже, щоденне вживання 3–5 чашок кави:
1) знижує ризик смерті, адже кава стримує розвиток атеросклерозу;
2) дія кофеїну підвищує тиск, але не набагато — 8/6 мм рт.ст., потім вона знижується. Системне вживання кави у звичних дозах і концентрації призводить до звикання, і організм перестає реагувати на це підвищенням артеріального тиску. Інші дослідження показують: чим більше п’єте кави, тим менший ризик розвитку гіпертонічної хвороби, оскільки напій має сечогінний ефект, який є першим етапом у боротьбі з гіпертонією;
3) зменшує ризик розвитку хвороби Альцгеймера та інших форм деменції, захищає від недоумства;
4) знижує ризики розвитку раку тіла матки, грудей у жінок, шиї, голови;
5) зменшує ризик розвитку діабету.
Підготувала Валентина Гаркава.