ВИРОЩУЙТЕ ВІТАМІННУ ЗЕЛЕНЬ
На городі взимку роботи практично немає, тому можна створити зелений город на підвіконнях. Це не дуже клопітно, зате як корисно! Вітаміни в зимові місяці нам особливо потрібні.
Найпростіше вирощувати цибулю на перо. Будь-який посуд заповніть родючим ґрунтом, його треба зволожити та посадити цибулю мостовим способом, тобто щільно одна до одної. Насамперед слід звернути увагу на ті цибулини, які раптом почали проростати.
Можна посіяти на підвіконні крес-салат – він швидко сходить і виганяє зелень. Якщо з осені залишили в льоху або підвалі кущики петрушки чи мангольда з грудкою землі, їх теж можна дістати й поставити на підвіконня для вигонки вітамінного листя.
Окрім того, зима – підходяща пора для планування робіт і посадок на майбутній сезон. Також варто переглянути запаси насіння й докупити потрібне з того, що спланували, а також запастися добривом, інструментом.
А ще потрібно регулярно перевіряти стан овочів у сховищах. Якщо помітите хворі або гнилі, терміново видаліть, а ті, що були поруч, бажано швидше використати в їжу.
НЕ ЗАБУВАЙТЕ СТРУШУВАТИ СНІГ ІЗ ДЕРЕВ
Найкраще, звичайно, якщо до грудня випав рясний сніг, вкрив землю, захистив дерева та кущі від морозів. Але перевірити стан саду не завадить. Якщо сніг був мокрим, він цілком міг затриматися, налипнути на гілках дерев, плодових і декоративних кущів, пригнути їх до землі й навіть зламати або створити загрозу обломів. Потрібно струсити сніг, щоб розпрямилися гілки, а також прибрати кучугури з теплиць, щоб не порвалася плівка або не зламався полікарбонат. Якщо шар снігу великий, треба його притоптати навколо плодових дерев і кущів, щоб захистити стовбури від мишей та інших гризунів.
Перевіряйте обв’язку штамбів спанбондом, мішковиною чи сіткою, аби переконатися, що стовбури не оголилися від вітру та снігу. За необхідності оновіть обв’язку.
Якщо снігу випало небагато, бажано лопатою накидати його до дерев і кущів, а особливо подбати про грядки з суницею садовою – вона при недостатньому шарі снігу може підмерзнути при сильних морозах. Сніг збирайте та накидайте на грядки з доріжок та вільного простору, не оголюючи прикореневу зону дерев і чагарників.
Якщо не було сильних морозів і бруньки плодових культур не постраждали від холодів, на початку грудня ще можна заготовити живці для весняного щеплення. На них потрібно почепити позначки з назвою сорту, зв’язати в пучечки й укласти на зберігання в кучугурі з північного боку будинку, там зазвичай навесні сніг довше не тане.
Якщо ще цього не зробили, повісьте в саду годівниці для птахів, оновіть запаси корму у вивішених раніше.
ТЮЛЬПАНИ – ДО 8 БЕРЕЗНЯ
Уважно огляньте декоративні чагарники, вічнозелені рослини. Звільніть їх від шару снігу, підсипте його в прикореневу зону для захисту від морозів.
Якщо займаєтеся вирощуванням квітів у зимовий час, то можна в грудні поставити на вигонку цибулини гіацинтів, тюльпанів, нарцисів. Вони можуть за правильного догляду зацвісти до 8 березня.