Правило 1. Для того, щоб дерево могло розвиватися і рости на повну силу, робити обрізування потрібно кожного року. Це прискорить формування крони та плодів.
Правило 2. Висота штамбу має бути не менше 60 см та не більше 90 см. Її визначає обрізування першого року. Якщо саджанець обрізати на висоті понад 1 м, то крона закладеться надто високо, що надалі ускладнить збирання врожаю. Водночас і надто низько розташовані гілки не дозволять комфортно обробляти ґрунт під деревом, а врожай при цьому лежатиме практично на землі.
Правило 3. Усі вовчки (потужні вертикальні гілки) вирізають протягом усього сезону. Це гілки-паразити. На них не ростуть плоди, вони лише забирають поживні речовини та елементи, що стимулюють зростання, у своїх плодоносних сусідів.
Правило 4. При обрізуванні крону потрібно робити максимально прозорою. Коли вона не загущена, плоди отримують достатню кількість світла, що дозволяє їм швидше дозрівати та накопичувати дорогоцінні вітаміни.
Правило 5. Сильні прирости потрібно переводити на добре розвинені бічні гілки, дотримуючись принципу підпорядкування. Він полягає в тому, що найпотужніші пагони повинні розташовуватися внизу, а слабші – вище.
Правило 6. Скелетні гілки, що ростуть вгору, потрібно обрізувати на зовнішню бруньку, спрямовану вбік. Це допоможе зробити пагін більш горизонтальним.
Правило 7. Не можна допускати наявності конкурентів у кроні. Усі сильні пагони, розташовані поруч із центральним провідником, або ті, що з’являються на скелетних гілках, слід вирізати чи послаблювати, обрізуючи до 3–5 бруньок.
Правило 8. Гілки обрізують не на кільце, а над добре розвиненим бічним пагоном. На відміну від яблуні груша має гарну пагоноутворювальну здатність. І якщо вирізати пагін на кільце або залишити невеликий сучок, у цьому місці з’являться вовчки.
Підготував Руслан ВЛАСЕНКО.