Правильне збалансоване харчування — основа лікування цукрового діабету другого типу. Баланс у їжі неможливий без достатнього вживання клітковини. Американська діабетична асоціація рекомендує вживати щонайменше 14 г харчових волокон на кожні 1000 калорій їжі. Для дорослої людини це приблизно 35–40 г на день.
Основне джерело клітковини — овочі. Й один із популярних осінніх варіантів — буряк. Цей коренеплід викликає багато дискусій. Чи можна їсти буряк при діабеті? Якщо можна, то скільки і в якому вигляді? З’ясуймо.
Буряк — овоч із середньо-високим глікемічним індексом, тому може різко підвищувати рівень цукру в крові. Через це діабетикам варто обмежувати його вживання.
Але на глікемічний індекс (ГІ) впливає не тільки вміст вуглеводів у продукті, а й спосіб приготування. Так, ГІ сирого коренеплоду менше, ніж 20, тому він не становить загрози для рівня цукру. А от варений буряк при діабеті може спричинити проблеми, адже його ГІ аж 70.
Та це не означає, що про борщ треба забути так само, як про тістечка й цукерки. Адже користь буряка при діабеті чимала!
У ньому є:
бетаїн;
бета-каротин;
вітаміни А та Е.
Вони потрібні для нормального метаболізму, забезпечують здоров’я очей і допомагають організму боротися із несприятливими чинниками середовища.
Калій;
магній;
селен;
цинк;
вітаміни групи В.
Ці речовини корисні для роботи серця, щитоподібної залози та нервової системи.
А ще буряк — рекордсмен за вмістом клітковини, корисної не тільки для шлунка та кишківника, а й для печінки та підшлункової залози. Волокна сповільнюють всмоктування вуглеводів у кров. Тому людям не потрібно боятися їсти червоний буряк при діабеті.
Варто лише дотримуватися певних правил:
- Не вживати понад 100–150 г буряка на добу.
- Намагатися їсти овоч у першій половині дня.
- Надавати перевагу сирому. Варений та печений буряк при цукровому діабеті краще обмежити.
- Не додавати до страв із буряком крохмалистих продуктів: рису, кукурудзи, картоплі. Тому борщ та вінегрет — без картоплі.
Протипоказання до вживання
Буряк при цукровому діабеті другого типу може бути небезпечний для людей із нестабільним рівнем глюкози. Адже страви з ним можуть несподівано різко підвищити рівень цукру в крові.
Також максимально обмежити буряк варто хворим зі слабкими нирками. Високий вміст калію може перевантажити й без того нездорові органи виділення. Буряк при цукровому діабеті першого типу теж варто вживати з обмеженнями. Те саме стосується і хворих на діабет із нирковою недостатністю.
Перш ніж готувати собі буряк, проконсультуйтеся зі своїм ендокринологом, який знає особливості вашого організму й оцінить стан компенсації діабету.
Ольга ОРЛИК, лікар-ендокринолог та дієтолог, кандидат медичних наук, асистент кафедри діабетології Академії післядипломної освіти ім. Шупика.