На запитання читачів відповідає начальник відділу забезпечення якості правової допомоги та підвищення кваліфікації її надавачів Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у місті Києві Микола Миколайович ЛИЧИК.
–– Доброго дня, пане Миколо! Ми з сестрою — пенсіонерки. Відкрили спадкову справу у приватного нотаріуса. З нас узяв по 600 грн, але квитанції не дав. Через 6 місяців при оформленні майна назвав ціну по 5 тис. грн за кожну одиницю майна. У нас 4 одиниці. Йдеться про сільську місцевість. Дайте, будь ласка, відповідь на такі наші запитання.
Як змінити нотаріуса після відкриття спадкової справи?
Де можна дізнатися про правомірні ціни у приватних нотаріусів?
Чи мають вони давати чеки?
Якщо розподілити з сестрою майно не порівну, то чи буде це дешевше при оформленні спадкових актів?
Олена Сергіївна. Чернігівська обл.
— Відповідатиму по черзі на ваші запитання. Зміна нотаріуса можлива з визначених законодавством підстав. До таких належить: припинення, зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, тимчасове блокування або анулювання доступу нотаріуса до Державного реєстру прав. За наявних підстав, а також за заявою всіх спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкова справа може бути передана до іншого приватного нотаріуса, або державної нотаріальної контори в межах одного нотаріального округу після закінчення встановленого законодавством строку для прийняття спадщини. Вартість нотаріальних послуг не є підставою для зміни нотаріуса.
Нотаріус на вимогу клієнта може видати розрахунковий документ у довільній формі, що підтверджує факт надання нотаріальних послуг та їх оплату. В практиці до таких документів належать довідка про оплату нотаріальних дій, квитанція про прийняття готівки тощо.
Щодо цін. Відповідно до Закону України «Про нотаріат» та Порядку вчинення нотаріальних дій, затверджених наказом Міністерства юстиції України, №296/5 від 22.02.2012, приватні нотаріуси за вчинення нотаріальних дій справляють плату, розмір якої визначається за домовленістю між нотаріусом та фізичною або юридичною особою. Таким чином, законодавчого обмеження вартості нотаріальних послуг приватного нотаріуса не встановлено.
Й останнє ваше запитання. Майно розподілятиметься відповідно до частки. Якщо спадкоємців декілька, то кожному з них видається окреме свідоцтво про право на спадщину із зазначенням його частки. Іншими словами, за кожне свідоцтво про право на спадщину стягується окрема сума.
— У мене житлове питання. В молодості, ще 30 років тому я відписав свою частку в житлі мамі (після смерті батька заповіт на будинок був на нас із нею складений). Була в мене зведена сестра, хворіла все життя, жила з моєю матір’ю. А вийшло так, що на старості літ племінниця підсунула вже хворій мамі документи, і та підписала доньці дарчу на житло. Сестра вже померла. І я залишився ні з чим. Хоч куди звертаюсь, розводять руками: є дарча, вже нічого змінити не можна. Чи правда це? Потрапити до матері, якій уже 90 років, аби забрати до себе, доглядати за нею, теж не можу. Родичі до неї не впускають. Сказали, тільки по дзвінку прийдеш, як помре. Звертався до дільничного — безрезультатно. Як це правильно вирішити, поки ще мати жива?
Сергій Федорович. Сумська обл.
— Цивільне законодавство визначає загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину. До таких належать: особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності, її волевиявлення має бути вільним і відповідати внутрішній волі. Такий правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним. У вашому випадку недотримання однієї з перелічених вимог може бути підставою визнання його недійсним, виключно в судовому порядку.
— А мені так звані родичі сказали, що вона ніхто і ти ніхто.
— Вони вам перешкоджають бачитися з матір’ю, так? Для надання вичерпної консультації з даного питання вам доречно звернутись до юриста, який після дослідження усіх обставин справи, в якій ви опинились, вивчення наявних документів, таких, як договір дарування, наявність захворювань мами, які, можливо, перешкоджали розуміти їй повною мірою зміст договору дарування, тощо. Відповідна консультація буде надана і щодо питання усунення перешкод у побаченні з мамою, оскільки доречно вивчити зміст вашого звернення до правоохоронних органів, ознайомитись із результатами перевірки за цією заявою, і після цього надати рекомендацію щодо подальших дій, пов’язаних з усуненням перешкод у побаченні з мамою. Скористатись допомогою фахового юриста можна через центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги, за єдиним номером 0 800 213-103, де вам підкажуть адресу найближчого місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
— 28 років тому мені було виділено земельну ділянку, 50 соток, для ведення особистого селянського господарства. Здійснити приватизацію не вдалось. Зараз об’єднана територіальна громада прийняла рішення вилучити цю ділянку і передати іншим особам. Наскільки це законно? Куди звернутись за захистом своїх прав?
Надія.
— Оскарження законності прийнятих рішень органів місцевого самоврядування проводиться в судовому порядку, за наявності на те правових підстав. Для визначення таких підстав слід дослідити як рішення, яким вас наділили даною земельної ділянкою, так і обставини, що сприяли її вилученню. Заочно надати відповідь на це запитання неможливо. До прикладу, підставою припинення права користування земельною ділянкою може бути добровільна відмова від користування такою ділянкою, її вилучення з мотивів суспільної необхідності, використання земельної ділянки у спосіб, який суперечить екологічним вимогам, використання її не за цільовим призначенням, або ж систематична несплата земельного податку чи орендної плати. Відповідне вилучення у разі вашої незгоди має провадитись у судовому порядку.
— Ще в 1994 році чоловікові було передано у приватну власність земельну ділянку площею 0,32 га для обслуговування підсобного господарства. А в 1997 році рішенням виконкому селищної ради було передано земельну ділянку площею 0,07 га для обслуговування житлового будинку. Згідно з чинним законодавством це є підставою для реєстрації права власності на ці ділянки. Але місцева влада перевела нашу ділянку в комунальну власність і розпорядилася на власний розсуд, забравши з території нашого домоволодіння 0,06 га землі, й передала йому за завідомо сфальсифікованим рішенням у 2002 році для обслуговування житлового будинку 12, а фактично — 13,33 сотки. А решти землі нас незаконно позбавили. Це рішення не має зворотної дії. Всю доказову базу було знищено. Що маю робити, коли в мене нахабно забрали землю і не дають можливості приватизувати її?
Любов. Кіровоградська обл.
— Тобто у вас незаконно вилучили землю, так? Маєте два варіанти. Або оскаржувати рішення вашої територіальної громади щодо незаконного вилучення належної земельної ділянки, або звернутись до правоохоронних органів з питання фальшування та використання підроблених документів, оскільки з ваших слів вбачається наявність складу кримінального правопорушення. Надання консультації щодо можливих варіантів захисту порушених прав можливе після отримання повної інформації по справі, вивчення правовстановлюючих документів на належну вам землю та прийнятих радою рішень. Можливо, деякі документи знаходяться в архівах, рішення про надання вам земельної ділянки в заявленому розмірі може зберігатись у землевпорядній організації чи територіальних органах Держгеокадастру.
— Біля мого подвір’я проводять сільськогосподарські ярмарки. А це шум, а потім і сміття, яке так і залишається ніким не прибраним. На якій відстані від приватного будинку мають розміщуватись такі ярмарки?
Валентина Охрімівна. Черкаська обл.
— Постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2007 №1065 «Про вдосконалення виставково-ярмаркової діяльності в Україні» затверджено Концепцію розвитку виставково-ярмаркової діяльності. Даний документ серед іншого визначає вимоги до проведення виставок і ярмарок. Організатори, як правило, це виконавчі органи місцевого самоврядування, а також розпорядники (ті, хто здійснює підготовку та їх проведення) забезпечують, серед іншого, прибирання виставкових об’єктів. Таким чином, відповідальність за благоустрій території покладена виключно на виконком, а його дотримання — на розпорядника такої ярмарки. Примусити суб’єкта, який безпосередньо здійснював торгівлю та залишив сміття, ви не зможете, як і заборонити торгівлю на спеціально відведеному місці, навіть якщо воно межує з вашим домоволодінням.
Разом з тим, Кодексом України про адміністративні правопорушення визначена відповідальність за порушення вимог щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму чи правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях.
— Хочу купити будинок у сільській місцевості. Він поділений на частини і має двох власників. Але є деякі проблеми із земельною ділянкою під будинком, вона не приватизована. Теперішні власники не хочуть її приватизувати, бо правом на безкоштовну приватизацію вже скористались. Як можу здійснити купівлю будинку і землі за таких умов?
Іван Созоненко.
— Обмежень щодо придбання будинку в сілській місцевості для вас не існує, тобто відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку не є перешкодою в цьому. Земельним кодексом України визначено, що в разі набуття на підставі вчиненого правочину або у порядку спадкування права власності на об’єкт нерухомого майна (жилий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду), об’єкт незавершеного будівництва, розміщений на земельній ділянці приватної власності, право власності на таку земельну ділянку одночасно переходить від попереднього власника таких об’єктів до набувача таких об’єктів, без зміни її цільового призначення. При цьому новий власник протягом 30 днів з дня державної реєстрації права власності на житлий будинок зобов’язаний звернутись до відповідного органу виконавчої влади з клопотанням про передачу йому у власність або користування земельної ділянки, на якій розташований такий об’єкт.
— Чи можна звернутись за реалізацією свого права на землю не до населеного пункту, де проживаю, бо тут вільних ділянок немає, а до сусіднього? Дякую!
Олена Лукич. Вінницька обл.
— Так, можна. Якщо хочете отримати земельну ділянку, скористатися своїм правом на безкоштовну приватизацію, можете звернутися в будь-яку місцевість у межах України.
–– Сусіду при внесенні інформації до кадастрової карти неправильно зобразили графічний вигляд земельної ділянки. На кадастрі вона «налягає» на мою земельну ділянку. Відповідно, я нічого зі своєю зробити не можу (хотів приватизувати). Як бути?
Олексій Вікторович.
— Є два варіанти. Або досудовий порядок урегулювання спору з органами місцевого самоврядування щодо внесення змін у кадастр, тобто врегулювання питання щодо межі суміжних земельних ділянок. Або ж звернення до суду з позовом про усунення перешкод у праві користування належною вам земельною ділянкою. Основним завданням є встановити, хто і коли допустив помилку у визначенні меж, а це може бути як землевпорядна організація, так і органи місцевого самоврядування. Обов’язковою умовою розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки є погодження її меж із суміжними землевласниками. Порушення цієї умови є підставою для скасування державної реєстрації земельної ділянки в судовому порядку.
–– Хотілося б дізнатися, чи існує якийсь мінімальний розмір плати орендарем за використовувані ним земельні паї? Скажімо, цього року на 1,7 га мені видали натурою 4 ц зерна, тоді як зібрали по 80 ц з га. Чи це має бути передбачено договором? А договір я вже й загубив свій.
Володимир. Кіровоградська обл.
— Договір неодмінно треба вам поновити. Адже в ньому зазначається вартість оренди, умови, на яких передаєте свої паї в користування. Все це має істотне значення. Мінімальної ціни, в принципі, немає. Вона визначається між орендодавцем та орендарями та фіксується в договорі оренди. Внесення змін передбачено законом, проте я не впевнений, що орендар захоче вносити такі, які не в його інтересах. На жаль, є непоодинокі випадки, коли люди підписують, не читаючи, і цим вдало користуються орендарі, які фіксують у договорі оренди вигідні лише для себе умови, а власники через свою необізнаність погоджуються на них, стаючи заручниками ситуації.
— Не живу з дружиною багато років, залишив їй квартиру в Києві, виписався, а сам переїхав у село в батьківську хату і прописався там, успадкував майно, земельні паї. Якщо розлучатимусь офіційно з дружиною, чи зможе вона претендувати на частку в цьому моєму майні?
Борис Петрук. Одеська обл.
— Найперше, зроблю невеличку ремарку. В Україні реєстрація шлюбу, як і його розірвання проводиться в порядку, визначеному законом. Щодо майна, то відповідно до положень Сімейного кодексу України особистою приватною власністю дружини, чоловіка є майно, набуте нею, ним за час шлюбу, але на підставі договору дарування або в порядку спадкування. Таким чином, спадкове майно, як-от будинок, земельні паї тощо, є вашою особистою власністю та розподілу з дружиною не підлягає.
— Я живу в селі, маю 6 га земельної ділянки. Орендарі, які взяли її у своє користування за 4 відсотки від нормативної оцінки земельної ділянки (а це 210 тис. 849 грн), стверджують, що маю платити податок за неї з цих 4 відсотків. Мені дали довідку про те, що виплатили 8 тис. грн (то ті 4 відсотки), а насправді 6 тисяч. Коли запитала, чому так, відповіли, що це такий податок. Але ж довідку видали на 8 тисяч. А в сільській раді мені сказали, що податок береться з усієї земельної ділянки, а 4 відсотки — всі мені грішми повинні заплатити.
Валентина Степанівна. Харківська обл.
— Складно вам відповісти, не бачачи договору оренди. У будь-якому разі, якщо за договором оренди вам зобов’язані були виплатити 8 тис. грн, то ви їх і мали отримати на руки — або в готівковій формі, або відповідно на ваш рахунок, якщо такий маєте. А ваші відносини з податковою інспекцією — то виключно ваші відносини, ви зобов’язані потім із цієї суми дійсно сплатити податок. Але він не може автоматично вираховуватися з того, що належить вам за договором оренди. Орендар зобов’язаний доплатити вам ще 2 тис. грн. Звертайтеся до нього щодо невиконання умов договору в частині сплати фіксованої орендної плати. Якщо не сплатить її , це є підставою для розірвання договору оренди. І не звертайтеся усно, адже ви вже використали можливість урегулювати цей спір в усному порядку. Пишіть йому листа, заяву про те, що не заплатив вам належну суму згідно з договором оренди, і що в разі непогашення ним цієї заборгованості ви змушені будете достроково розірвати з ним договір оренди.
— Мій брат зараз перебуває у місцях позбавлення волі. Залишилося ще 4 роки. Він самотній, має 67 років і хотів би переписати свою однокімнатну квартиру на племінницю. Чи має він право зробити заповіт і що для цього потрібно?
Раїса. м. Київ.
— Відповідно до Закону України «Про нотаріат», лише нотаріуси вчиняють такі нотаріальні дії, як посвідчення правочинів (договорів, заповітів, довіреності), вживають заходів щодо охорони спадкового майна, видають свідоцтва про право на спадщину, засвідчують справжність підпису на документах, вчиняють виконавчі написи тощо. Проте, цим же Законом визначено, що до нотаріально посвідчених заповітів прирівнюються заповіти осіб, які тримаються в установах виконання покарань, посвідчені начальниками таких установ. За таких обставин ваш брат може скласти заповіт, звернувшись до адміністрації відбування покарання, або ж запросити нотаріуса для посвідчення відповідного правочину, попередньо отримавши дозвіл керівництва установи.
— Як дізнатися, чи внесений кадастровий номер в електронний кадастровий реєстр України?
Валентина. Київська обл.
— Для цього достатньо перевірити інформацію на офіційному сайті Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру: https://e.land.gov.ua, або звернутись до державного кадастрового реєстратора, центру з надання адміністративних послуг, або виконавчого органу місцевого самоврядування. За наявності заяви та оплати послуг із надання витягу з Державного земельного кадастру ви отримаєте інформацію щодо земельної ділянки та присвоєного їй кадастрового номера.
На прямій лінії чергувала Тетяна ВЛАСЮК, головний редактор газети «Порадниця».