ВИСАДЖУЮТЬ ОЗИМИЙ ЧАСНИК
На городі збирають моркву, буряки, помідори, пізню капусту, зелень, хрін. Рослинні залишки одразу прибирають. Хрін можна викопувати й пізніше – доки не настануть приморозки. Ознаки готовності до збирання – в’янення та пожовтіння нижнього листя. До речі, восени хрін можна й висадити. Готують грядки під підзимові посіви моркви, цибулі, редиски, кропу, петрушки, селери. Висівають таке насіння обов’язково в суху землю, а норму висіву збільшують на чверть, адже не все воно проросте.
Висаджують озимий часник. Ділянку обирають сонячну. Найкраще висаджувати після бобових, гарбузових, сидератів, ранньої капусти. Не висаджують часник після пряних трав, зелені, редиски, моркви. Важливо, щоб ґрунт після перекопування встиг осісти та ущільнитись.
Восени перекопують ділянку, грудочки при цьому не розбивають. Взимку вони добре промерзнуть, а отже, у них загинуть шкідливі мікроорганізми. Також великі грудочки накопичать багато вологи, а навесні віддаватимуть її посівам.
Починають заготовляти землю для розсади. Вона має бути родюча, легка, пухка. Не повинна містити хвороботворних мікробів та насіння шкідників. Хорошими органічними компонентами для такої суміші будуть дернова та листова земля, перегній, компост, мох, деревна зола, лушпиння соняшника, подрібнена яєчна шкаралупа.
У жовтні скошують і прикопують висіяні у вересні сидерати. За зиму вони перегниють, поліпшать структуру ґрунту та збагатять його корисними речовинами.
Цього місяця вже можна розпочинати посів зелені на підвіконні.
ДОРОСЛОМУ ДЕРЕВУ – ДО 100 Л ВОДИ
Збирають урожай плодових, опалі та муміфіковані плоди обов’язково прибирають. Яблука збирають в момент знімальної стиглості, обов’язково в суху погоду. Плодоніжку не відривають, восковий наліт на шкірочці не витирають.
Зберігають яблука при температурі від 0 до +4 градусів. Розпочинають побілку дерев. Штамби перед тим зачищають щіткою від відмерлої кори, моху та лишайників. Перекопують пристовбурні круги. Копають, розташувавши ребром лопати до дерева, щоб зменшити вірогідність пошкодження коренів. У 15 см від стовбура копати не можна – тільки обережно розпушувати. Після перекопування пристовбурні круги мульчують шаром 5–7 см. Важливо, аби мульча не прилягала до стовбура. Рослинні залишки на землі краще прибрати. Адже це чудове сховище для зимуючих шкідників.
Опале листя використовують для приготування листового перегною, його можна закласти в компост. Наприкінці місяця, якщо опаде листя, дерева обробляють 3-відсотковою бордоською рідиною або 5–7 відсотковою сечовиною. Це чудова профілактика боротьби з багатьма хворобами.
До настання приморозків здійснюють вологозарядний полив. Дорослому дереву потрібно до 90–100 л води! Але за частих рясних дощів полив може і не знадобитись.
Жовтень – сприятлива пора для висаджування саджанців плодових дерев та ягідників. Для яблунь, груш копають ями глибиною 60–70 см та діаметром 80–90 см, для слив, вишень – 40 та 70–80, для смородини, агрусу – 35–40 та 60. Ями під посадку готують хоча б за два тижні. Висаджують також чагарники, зокрема кореневі паростки малини. Місце для неї обирають із родючим ґрунтом. На кв.м вносять 8–10 кг перегною або компосту, 30 г подвійного суперфосфату та 20 г сірчанокислого калію.
ЖОРЖИНИ, КАННИ НЕ ПОСПІШАЮТЬ ВИКОПУВАТИ
Залежно від погодних умов ще можуть на повну цвісти айстри, хризантеми, цинії і навіть троянди. Залишки однорічних квітів, що відмерли, прибирають і закладають у компост. Пагони ліан знімають та укладають на землю.
Якщо не висадили цибулини квіткових, висаджують зараз. Аби захистити від гризунів, роблять це в спеціальні решітчасті пластикові кошики. Також у жовтні сприятливий час для висаджування та ділення багаторічників, обрізування півоній, ірисів. Так, іриси обрізають, залишивши у висоту 10–15 см. А от раніше осені робити цього не варто. Аби жоржини не замерзли, їх шийки підгортають землею – і тоді вони довше цвістимуть. Загалом жоржини, канни, монтбреції та деякі інші рослини не поспішають викопувати на зиму, бо восени активно накопичують поживні речовини.
Заготовляють насіння декоративних дерев і кущів для весняного посіву (барбарис, бересклет, дерен та інші). Поступово переносять у приміщення вазони з вулиці.