Так, це можна зробити. Таке право передбачене чинним законодавством України в разі, коли батьки хочуть згодом змінити встановлений розмір аліментів в сторону його збільшення або зменшення у зв’язку зі зміною матеріального становища, сімейного стану, стану здоров’я платника чи одержувача аліментів, або ж за наявності інших життєвих ситуацій, зазначають у Мін’юсті.
Якщо аліменти були встановлені у добровільному порядку, то батькам необхідно внести відповідні зміни до нотаріально посвідченого договору (укладається окремий договір, який підписується сторонами та підлягає обов’язковому нотаріальному посвідченню).
У разі, коли взаємної згоди між батьками не досягнуто з приводу зміни розміру аліментів або якщо їх виплата встановлена рішенням суду, то й зміна розміру можлива тільки в судовому порядку.
ЩО ДЛЯ ЦЬОГО НЕОБХІДНО
- Платник або одержувач аліментів повинен подати до суду позовну заяву про збільшення або зменшення їх розміру.
- Позови про стягнення аліментів, збільшення їх розміру, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати, індексацію аліментів, зміну способу їх стягнення можуть пред’являтися до районних, районних у містах, міських та міськрайонних судів за зареєстрованим місцем проживання чи перебування відповідача або позивача.
Зверніть увагу! Такі позивачі, а також заявники у разі подання заяви щодо видачі судового наказу про стягнення аліментів звільняються від сплати судового збору.
Важливо! Позивач повинен довести в суді обставини, що обґрунтовують позовні вимоги (зміну розміру аліментів).
Тобто обов’язково додати відповідні докази, наприклад:
— про зміни матеріального стану (довідки про доходи батьків, кредитні договори, будь-які інші документи, які можуть бути підтвердженням зміни матеріального становища, його погіршення або покращення);
— про погіршення або поліпшення здоров’я (медичні довідки, висновки лікарів, історії хвороби, рекомендації лікарів щодо необхідності лікування);
— докази, що підтверджують зміну сімейного стану (наприклад, народження дітей у платника аліментів, додаткові витрати на утримання своїх непрацездатних батьків).
Однак зверніть увагу на те, що зміна сімейного стану позивача, а саме народження ще однієї дитини, не є безумовною підставою для зміни розміру аліментів.
Позивач має довести факт погіршення свого майнового стану у зв’язку з народженням дитини від іншого шлюбу.
Оскільки батьки не мають компенсувати зменшення розміру аліментів за рахунок збільшення утримання однієї дитини порівняно з іншою.