Моя подруга вже 10 років страждає після розлучення з чоловіком, хоча й не кохала його. Як це можна пояснити і чим їй допомогти? Хотілося б почути думку психолога.
Надія. м. Київ.
Страждання – це гостра негативна суб’єктивна реакція на об’єктивні обставини, певною мірою це неприйняття реальності. Якщо розглядати цей випадок, то що тут є реальністю? Факт розлучення, яке може бути сприйняте людиною як особиста поразка. Тож страждання з цього приводу можуть не мати нічого спільного з почуттями до партнера, а бути глибинним переживанням власної неповноцінності.
Але водночас страждання – це вибір. І якщо людина протягом 10 років скаржиться на одне й те саме страждання, ймовірніше, тут є зворотний бік медалі – своя вигода від такого страждання. Вона може полягати в отриманні порції співчуття, що є абсолютно не екологічно щодо подруги та абсолютно не ефективно для самої людини.
Отже, в даному випадку допомога потрібна саме вам, подрузі, котра звернулася до редакції. Адже ви стали енергетичним донором для людини, яка не намагається розвиватися, виносити уроки з власного досвіду і йти далі, а обирає психологічний вампіризм. Вам варто не брати на себе надто багато і назавжди відмовити подрузі у вислуховуванні її скарг на цю тему. Найкращою допомогою для вас обох буде заборонити подрузі жалітися. А навчитися більше уваги приділяти власному життю і внутрішньому балансу. Тоді ваша подруга постане перед вибором: знайти іншого «донора», від якого «смоктатиме» енергію (що в принципі неприпустимо!), або переосмислити власний стан, припинити озиратись в минуле і будувати майбутнє на основі отриманого досвіду. В цьому їй може допомогти індивідуальна робота з психологом або спеціальні групові психологічні програми з опрацювання минулого.
Якщо людина хоче вирішити свою проблему, вона шукає відповіді, а не скаржиться протягом 10 років. Обом у поміч – книга «Радикальне прощення» Коліна Тіппінга. Автор, практикуючий психолог, дає п’ять основних методів, як зарадити собі тим, хто не готовий взяти відповідальність за своє життя, хто завжди відчуває себе «жертвою» ситуації, хто роками тримає в собі образу, хто заздрить та має низьку самооцінку. Книга допомагає людям переоцінити своє минуле, позбутися гніву, страху, сорому й таким чином змінити майбутнє.
Наталія ГАЙВОРОН, психологиня.