На початку літа розквітає чайна троянда. Це буває лише раз на рік, не втратьте можливість використати чудодійні властивості цієї квітки.
КОСМЕТИЧНА ВОДА
Трояндова вода просто створена для в’янучої шкіри, вона зволожує її й має охолоджувальний ефект. Особливо корисна при клімаксі, коли «кидає в жар».
Квітки (приблизно 20 бутонів) промити холодною водою, стряхнути вологу, обірвати пелюстки й скласти в емальовану каструльку. Залити джерельною водою вище рівня пелюсток на 1—2 см. Накрити кришкою. Поставити на водяну баню, уварювати на повільному вогні, доки пожухнуть, приблизно 1,5 год. Помішувати. За бажанням, можна додати пелюстки червоної троянди — вони не дадуть аромату, зате колір буде гарний. Зняти з вогню, дати охолонути під кришкою. Процідити й перелити в підхожу ємність. Зручно — в пульверизатор.
Можна бризкати на обличчя або використовувати для вмивання. Підходить для будь-якої шкіри. Зберігати в холодильнику до 10—14 днів.
ВАРЕННЯ
З таким варенням і рогалики чудові, а млинці — просто смакота.
- 300 г пелюсток чайної троянди
- 400 мл води (краще джерельної)
- 1 кг цукру
- 2 столові ложки соку лимона
Пелюстки бажано зібрати до обіду (що раніше, то краще). Ножицями обрізати білу частину пелюсток (вона дає гіркоту). Покласти в ємність, засипати склянкою цукру й перетерти руками на «фарш». (Перетирання прискорює виділення нектару з пелюсток, завдяки чому скорочує час на приготування, бо доведеться варити в кілька етапів).
Приготувати сироп: воду й цукор змішати, скип’ятити до розчинення цукру. Викласти в сироп пелюстки троянди. Довести до кипіння на повільному вогні й додати сік лимона (кислота збереже колір). Проварити ще 15 хв. Гарячим викласти варення в стерилізовані банки, закрити під ключ, дати охолонути. Зберігати в холодильнику.
До речі: трояндове варення дуже корисне — якщо раптом горло починає боліти, берете по пів чайної ложечки й розсмоктуєте. Так разів 5—6 протягом дня.
ПЕЛЮСТКИ З ЦУКРОМ
Швидка альтернатива варенню — у начинку, десерти або чай.
- 200 г пелюсток
- 700 г цукру
- 2 ст. ложки лимонного соку
У чашу блендера всипати сухі пелюстки (без білої частини), цукор і сік лимона (як варіант, змішати й перекрутити на м’ясорубці). Подрібнити все на кашку.
Заготовку зберігати в холодильнику під капроновою кришкою й використовувати за необхідності.
ЧАЙ І МЕД
Чай із пелюсток заспокійливо діє на нервову систему. Але на смак напій лише з пелюсток не дуже. Краще поєднувати з каркаде (суданська троянда), додавши мелісу.
Залийте рідким медом сухі пелюстки (за смаком). Настоюйте хоча б тиждень. А потім використовуйте як звичайний мед. Пелюстки можна процідити, а можна й залишити.
Підготувала Діана ШЕПЕЛЬ.