Коли в сім’ї близька людина захворює на деменцію, це стає колосальним випробуванням для кожного. Особливо важко доводиться родичам, коли вони нічого не знають про хворобу й не готові до неї. Тому іноді самі доглядачі й опікуни потребують допомоги психолога та спеціальних знань, інформації.
СТАВТЕСЯ ДО ХВОРОГО З РОЗУМІННЯМ
Для непідготовленого опікуна турбота про людину з деменцією є величезним стресом. Важко усвідомлювати той факт, що близька людина змінюється дедалі більше, втрачаючи розумові здібності, забуваючи події, місця і людей. Та хворий теж відчуває величезний стрес. Часто він не в змозі відвідувати своїх друзів та спілкуватися, як раніше, іноді не може чітко пояснити, коли з ним сталося щось погане.
Коли доглядаєте за такою людиною або бачите подібні прояви в когось із вашої сім’ї, поставтеся до цього з розумінням. Вона часто буває нездатна контролювати свої емоції. Забезпечте їй комфортні умови, не сприймайте близько до серця слова і вчинки, які можуть вас образити, адже вони є лише проявом поганого стану підопічного. Зберігайте почуття гумору, це допоможе впоратися зі стресом і напруженням, але не іронізуйте над хворим. Утримуйтеся від обговорення стану здоров’я в його присутності, уникайте критичних зауважень.
ОСНОВНІ ЗАВДАННЯ ОПІКУНА
Йому знадобиться багато сил і терпіння, адже має забезпечити:
- догляд за хворим і його безпеку;
- достатню фізичну активність;
- виявлення і своєчасне лікування супутніх захворювань;
- своєчасне виявлення і корекцію психічних порушень, розладів сну.
ФАКТОРИ, ЩО СПРИЯЮТЬ ЛІКУВАННЮ
Головна мета лікування – це уповільнення процесу, зняття симптомів, особистісна та соціальна адаптація хворого, покращення якості та продовження терміну його життя. Вкрай важливими при лікуванні деменції на ранній стадії є такі чинники.
- Спосіб життя хворого. Спокійна домашня обстановка з незмінною кількістю осіб, які спілкуються з хворим, допоможе усунути почуття тривоги, неспокою і збудження. Нові та незвичні ситуації можуть негативно вплинути на стан людини із деменцією і спровокувати прискорений розвиток захворювання. Рекомендується скласти чіткий розпорядок дня з обов’язковим виділенням достатнього часу для нічного відпочинку.
- Дуже важливо забезпечити хворому необхідний рівень рухової активності (прогулянки, нескладна робота по дому, в саду або на присадибній ділянці, лікувальна фізкультура).
- У раціон хворого необхідно ввести продукти, що знижують рівень холестерину, як-от мигдаль, авокадо, ячмінь, бобові, чорниця, олія. Дозволені кисломолочні продукти, пісні сорти м’яса та птиці, нежирна риба, морепродукти, квашена капуста. Готувати краще на пару, можна запікати або варити. Сіль слід вживати в мінімальній кількості. Обов’язково пити чисту воду з розрахунку 30 мл на 1 кг ваги на добу. За деякими даними, позитивно впливає на стан хворих середземноморська дієта, що включає оливкову олію, багато овочів, фруктів, горіхів та морепродукти. При дотриманні всіх призначень лікаря можна сповільнити прогресування захворювання і суттєво поліпшити якість життя хворого.
- Подбайте про безпеку в оселі, адже втрата пам’яті та координації рухів підвищують небезпеку травмування. Обмежте доступ хворого до користування електроприладами, газовою плитою, особливо під час вашої відсутності.
НЕ ЗАБУВАЙТЕ ПРО СЕБЕ
Слід зазначити, що коли ви дбаєте про людину з деменцією, легко випустити з уваги власні потреби. Але турбота про своє здоров’я і приділення часу для себе можуть поліпшити ваше самопочуття і допоможуть краще піклуватися про хворого.
Турбота про людину з деменцією може викликати почуття провини, суму, розгубленості або гніву. На відміну від інших станів і хвороб, буває важко поділитися власними почуттями з хворою людиною, через що можете відчувати себе дуже ізольованим. Важливо визнати ці почуття. Немає правильного чи неправильного способу відчувати.
Якщо виникає тривога, депресія або щосили намагаєтеся впоратися зі стресом, поговоріть зі своїм лікарем, психологом, психотерапевтом, який повідомить про доступну у вашому регіоні допомогу.
Іноді й інтернет-групи підтримки також можуть допомогти, особливо якщо не часто виходите з дому, а потребуєте спілкування.
А людям, які мають спадкову схильність до розвитку деменції, слід звертати особливу увагу на профілактику хвороби: вести здоровий спосіб життя, щодня проводити розумову зарядку, регулярно контролювати рівень холестерину в крові.
Оксана ПРИДАТКО, фахівець Київського міського центру громадського здоров’я, психолог і психотерапевт.