Весна – той час, коли нервові клітини і загалом весь організм бувають виснаженими та ослабленими через нестачу вітамінів, брак сонця та довгі холоди. Задовольнити потреби в різних корисних речовинах цілком можливо за допомогою правильного харчування.
Інтенсивність роботи найважливіших клітин мозку залежить від кількості спожитих вуглеводів. Паливом для нейронів є глюкоза, але її отримання з цукру – помилкове. Краще вибирати альтернативні продукти, які крім калорій принесуть організму ще й іншу користь. Це може бути мед, фрукти та сухофрукти. Крім високої енергетичної цінності, вони містять велику кількість різних мікроелементів. Також продуктами, що дають мозку енергію, є каші з цільного зерна або крупи грубого помелу – гречка, перловка, вівсянка, ячна. Вони повільно перетравлюються та засвоюються, тому й калорії витрачаються поступово, постачаючи головний мозок енергією через 1,5–2 год. після того, як страва була спожита.
Волоські горіхи містять ненасичені жирні кислоти та білки, необхідні для створення нових нервових клітин. Також при споживання горіхів синтезується серотонін – гормон радості, що вкрай необхідний при сезонній депресії. Подібні властивості мають і мигдаль та кеш’ю.
Ефективним засобом для поліпшення мозкового кровообігу, регуляції кров’яного тиску є авокадо. Цей фрукт – джерело величезної кількості жирів і з’єднань калію, які необхідні для повноцінної роботи головного мозку.
Риба жирних сортів сприяє швидкому відновленню клітин мозку, бо містить ненасичені жирні кислоти та білок. А ще допомагає боротися з атеросклерозом. Користь йоду, що міститься в морепродуктах, – неоціненна, і для головного мозку в тому числі.
Відмова від кави та чаю значно покращить роботу мозку. Хоча напої і дають приплив енергії, але є виснажливими, адже ефект бадьорості забезпечується збільшеним використанням власних ресурсів. Найкраща альтернатива – чаї з меліси, чебрецю, м’яти.
Достатня кількість води – щонайменше півтора літри на день, та прогулянки на свіжому повітрі теж сприятимуть роботі мозку. А для кращого засвоєння кисню клітинами варто урізноманітнювати раціон помідорами, картоплею, цибулею, хріном, петрушкою. Овочі також містять антиоксиданти, які захистять клітини мозку від руйнації.
Руслан ВЛАСЕНКО.