Сьогодні можна знайти безліч хімічних барвників яскравих відтінків для яєць, але найкрасивіші й навіть смачніші ті, які пофарбовані за допомогою природних кольорів. Вони не дають такого яскравого відтінку, як магазинні, проте цілком нешкідливі й здатні пофарбувати яйця в дуже ніжні й красиві кольори.
БЕЗ ТРІЩИНОК!
Звичайно ж, яєчка для фарбування повинні бути білими, а також без тріщинок. Варю їх круто на середньому вогні не більше 8 хв. від моменту закипання. А щоб при варінні шкаралупа не тріснула, яйця повинні бути кімнатної температури, так само, як і вода, якою їх заливаю. Крім того, додатково солю воду — так імовірність ушкодження шкаралупи зводиться до мінімуму. Щоб фарба більш рівномірно лягала на яйця, їх можна знежирити, наприклад, протерти спиртом.
РОЖЕВИЙ
Для отримання рожевих яєць мій фаворит — буряк. Великий буряк (розміром із кулак) добре вимила, не очищуючи, перекрутила на м’ясорубці. Дала буряковій макусі трошки постояти, а потім виклала в марлевий відріз, складений у два-три шари, і ретельно віджала руками, намагаючись вичавити якомога більше соку (краще робити це в гумових рукавичках). Потім у сік додала 2 столові ложки 9-відсоткового оцту. Круто зварені яйця переклала в ємність із буряковим соком і залишила на 30 хв. (можна й довше, залежно від бажаного відтінку). Сік повинен повністю вкривати яйця, тому розділила його по двох склянках і виклала туди по одному яйцю. За годину акуратно дістала яйця й виклала на металеву решітку до повного висихання. Під решітку краще поставити якусь ємність, щоб сік туди стікав. Вийшли рожеві крашанки з бузковим відтінком.
Пофарбовані яйця слід промокнути паперовою серветкою насухо й натерти будь-якою рослинною олією. Вона не тільки блиску надає, а й збільшує термін зберігання. Олія, потрапляючи в мікротріщини в шкаралупі, герметизує їх і блокує доступ кисню.
ЖОВТИЙ
Жовтий колір, від блідого до насиченого, дає куркума — продається у відділах зі спеціями. Пакетик коштує близько 7 грн.
Важливо, щоб вода з куркумою повністю вкривала яйця в процесі фарбування. Тому спочатку виклала їх у каструлю, потім налила воду. Після цього дістала — тепер у мене необхідна кількість води. Додала у воду 3—4 столові ложки куркуми (знадобилося 2 пакетики) і столову ложку оцту (для інтенсивності кольору, але можна й не додавати). Добре перемішала. Виклала яйця в настій. Поставила каструлю на вогонь і довела до кипіння. Після закипання варила 10 хв. Потім вогонь вимкнула й залишила яйця в настої на 2—3 год. За цей час вони стануть ніжного жовтого кольору. Для насиченого жовтого залишила ще на кілька годин. Яйця витираємо й милуємося — вони вийшли ну дуже красиві. До того ж, за яскравістю результат не поступається магазинним барвникам.
Куркумою фарбую не лише яйця, а й тісто для пасок. Особливо якщо яйця магазинні з блідим жовтком. Додаю дрібку, буквально на кінчику ножа, на 1 кг тіста. А ще вона надає апетитного золотавого кольору супам.
Чого не раджу, так це заради інтенсивності відтінку залишати яйця в барвнику на всю ніч. Фарби таки проникають крізь шкаралупу. Буряк і куркума, звичайно, здоров’ю не нашкодять, але пофарбований білок має неапетитний вигляд.
ДОПОМОЖІТЬ ПОРАДОЮ
А ось зелений колір поки що залишився для мене недосяжним. Читала, що наші бабусі часто використовували для цього кропиву. Я пробувала фарбувати й аптечною сухою, і молодою (в наших краях вона вже з’явилася). Результат мене розчарував — вийшов брудний болотяний відтінок. Якщо знаєте, як отримати красивий зелений колір, поділіться, будь ласка, порадою.
Лілія МАТВІЄНКО. м. Житомир.