Православні 13 квітня вшановують преподобного Іпатія, монаха, який жив у XIV ст. в одному з київських монастирів. Передання оповідають, що преподобний Іпатій постійно дотримувався суворого посту, ночами стояв на молитві й харчувався лише хлібом та водою. За цей свій подвиг та за служіння хворим отримав від Бога дар зцілення, тому віряни, хоч би на яку хворобу нездужали, часто просять святого про молитовне заступництво.
Мусульмани 13 квітня святкують початок Рамадану. Місяць Рамадан вважається священним, адже саме тоді Аллахом пророку Мухаммаду був зісланий священний Коран. Мухаммад щороку в місяць Рамадан, лишаючи усі мирські справи, усамітнювався в печері на горі Хіра. Саме тоді йому явився ангел Джабраїл (Гавриїл) з першими віршами Корану. Тож Рамадан стає місяцем обов’язкового посту, протягом якого в денний час доби слід відмовлятися від їжі, пиття, куріння та подружньої близькості. Піст починається зі сходом сонця та завершується з його заходом.
Буддисти 13 квітня починають святкування Тайського нового року, яке триватиме до 15 квітня. Під час святкування заведено обливати одне одного водою, звідси і друга назва свята Сонгкран — «Фестиваль води». Обливають не лише гостей чи родичів, а й домашню статую Будди, додаючи у воду пелюстки троянди та жасмину. Хоча свято сімейне, проте заведено, йдучи до храму, підносити вишукані страви буддійським священнослужителям. Також воно ознаменовує зміну пір року.
Римо-католики 13 квітня згадують Мартина Сповідника, який був Папою Римським у VII ст. Святий Мартин під час свого папства боровся з єресями, за що його намагалися вбити та за що був переслідуваний імператором-єретиком Константом. Розгніваний імператор піддав суду Папу Мартина І та заслав його в Крим, в Херсонес Таврійський (сучасний Севастополь), де той і помер від голоду та поневірянь. Пізніше його мощі були перенесені в Константинополь, а потім у Рим. Святий шанується не лише католиками, а й православними, та внесений до Собору кримських святих.
Марина ЧОРНА, релігієзнавець.