Так, його можна докупити. Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» для такої категорії громадян передбачена добровільна участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. Для цього необхідно звернутись до органів податкової служби для укладення договору про добровільну участь.
Цим договором може бути передбачена одноразова сплата особою єдиного внеску за попередні періоди, в яких вона не підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню (тобто це стосується осіб, що працювали за кордоном, студентів, домогосподарок). Сума сплаченого єдиного внеску за кожен місяць не може бути меншою за мінімальний страховий внесок на дату укладення договору, помножений на коефіцієнт 2.
До прикладу, 1 рік страхового стажу (за будь-який рік, починаючи з 2004 по 2020 рік) коштуватиме майже 31680 тис. грн (6000 грн (мінімальна заробітна плата з 01.01.2021 року) х 22% х 2 х 12 міс. = 31680 грн). Один місяць страхового стажу коштуватиме 2640 грн (6000 грн х 22% х 2 х 1 міс. = 2640 грн).
При цьому сума сплачених коштів не може бути більшою за суму єдиного внеску, обчисленого, виходячи з максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої на дату укладення договору.
Для того, щоб період, за який було сплачено ЄСВ, увійшов до страхового стажу, особі, котра здійснила таку сплату, необхідно протягом 30 календарних днів після закінчення строку дії договору про одноразову сплату сформувати й подати до податкового органу Звіт.
Якщо особі на сьогоднішній день не потрібен стаж за попередній період і вона не перебуває у трудових відносинах із роботодавцями-страхувальниками, або не є платником єдиного внеску як фізична особа-підприємець, то може укласти договір про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування на поточний період. При цьому за один місяць страхового стажу необхідно сплатити вже 1320 грн, тобто без подвоєння (6000 грн х 22% х 1 міс. = 1320 грн).
Якщо людина виявила бажання брати участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, їй необхідно подати до органів державної податкової служби за місцем проживання заяву, копію трудової книжки (за наявності), виписку з системи персоніфікованого обліку ОК-5 та копію документа, що посвідчує особу.