У кожного народу є свої постаті, які вшановуються особливим чином. В українців такою постаттю є Тарас Шевченко. Ми вклоняємося його щирій, самовідданій любові до України, свого народу, шануємо за стійкість та незламність. У непрості часи йдемо до нього, щоб звіритися, набратися його духу. Шевченкова постать, пророчі поезії додають упевненості на крутих поворотах нашої історії. Вони – як дороговказ нам на всі часи.
Як дороговказ сприймає творчість Тараса Шевченка вишивальник його поезій Іван Іванович РЯБЧУК (на знімку). У своєму доробку має понад 60 вишитих фрагментів творів поета. У 2018 році це досягнення було зафіксовано Національним реєстром рекордів.
79-річний ірпінець гаптує з 2002 року, відколи вийшов на пенсію. Впродовж майже 40 років викладав в Уманському педучилищі ім. Тараса Шевченка хорове диригування, грав в оркестрі. З 2009-го разом із дружиною проживає в Ірпені. Своїм захопленням вишивкою завдячує мамі. Вона завідувала бібліотекою Уманського педінституту ім. Павла Тичини, а у вільний час вишивала ікони, рушники, картини, скатертини тощо. На особливі події пан Іван завжди вдягає одну з маминих вишитих сорочок. Спочатку його роботи були у вигляді серветок, без жодного вузлика на зворотному боці.
Він не уявляє свого життя без вишивання. Каже, що вишиває навіть посеред ночі, коли не спиться. Через вишивку передає і свою громадянську позицію: за часи російсько-української війни вишив кілька шевченківських віршів, які співзвучні нашому сьогоденню. До Тарасового тексту іноді додає й свою віршовану думку. Як, скажімо, у картинах з поемами «Холодний яр», «Великий льох». У кутику своїх робіт завжди зазначає рік їх завершення. Іван Рябчук вважає співтворцем своїх вишитих картин заслуженого майстра народної творчості Григорія Кисіля, який виготовив схеми портретів Тараса Шевченка.
За минулий рік до свого «Вишитого Кобзаря» пан Іван додав ще чотири картини. Зараз до 30-річчя Незалежності вишиває Чудотворну ікону Іржавецької Богоматері, про яку згадує Тарас Шевченко у поемі «Іржавець».
Він нагороджений багатьма відзнаками, серед яких і Благословенна Грамота від митрополита Єпіфанія. Вишиті витвори Івана Рябчука експонувалися у багатьох областях України, Литві, Латвії.
Данута КОСТУРА. Київська обл.