Римо-католики та лютерани 28 грудня відзначають День невинних немовлят. Церква згадує загублених у Віфлеємі діток за наказом Ірода, який намагався вбити новонародженого Христа — нового Царя. Ці новозавітні події нагадують події зі Старого Заповіту, коли єгипетський фараон дав наказ вбивати єврейських немовлят. Тоді чудом був врятований Мойсей, який вивів народ із єгипетської неволі, а у Віфлеємі рятується маленький Ісус, який прийшов вивести все людство з неволі гріха.
Православні 28 грудня згадують Собор кримських святих. До цього Собору належать святі, завдяки яким на українських землях розвивалося православ’я і доля яких була пов’язана з Кримом. Тож серед них є апостол Андрій Первозванний, одна з місійних подорожей котрого пролягла через півострів; Папа Римський Климент, рукоположений на престол самим апостолом Петром і під час гонінь на християн засланий на інкерманські каменоломні, де продовжував проповідувати Євангеліє; Кирило та Мефодій, які, проповідуючи серед хозар, певний час перебували в Корсуні (частина сучасного Севастополя); князь Володимир, що хрестився в тому ж Корсуні, та багато інших. Святкування спільної пам’яті всіх святих землі Кримської встановлено у 1988 році на тисячоліття хрещення Русі.
Римо-католики 1 січня святкують урочистість Пресвятої Богородиці Діви Марії. Ця урочистість підкреслює значення материнства Богородиці і є найстарішим марійним святом. У літургію Церкви його ввів Папа Пій ХІ в 1931 році в пам’ять про 1500-річчя ІІІ Вселенського Собору, на якому було визначено, що Марія є Богородицею, адже саме через Неї сповнилися обітниці, дані цілому людству, про прихід Месії. Церква, вшановуючи Марію як Матір Христа, також вказує на Її материнську опіку, яку Вона виявляє до всього людства. З 1968 року цей день також проголошений Всесвітнім днем молитов за мир.
Православні 1 січня згадують преподобного Іллю Муромця. Прототип казкового героя жив у ХІІ ст. Достеменно не відомо, звідки він був родом, та за однією з версій — з містечка Моровійськ Чернігівської області. За переданням, Ілля до 30 років був паралізованим, доки не отримав дивовижне зцілення від трьох старців. Служив у дружині князя Володимира Мономаха, доки не прийняв постриг і не пішов до Києво-Печерського монастиря, де й досі в Ближніх печерах зберігаються його мощі.
Марина ЧОРНА, релігієзнавець.