Канібалізм у свиней проявляється взаємним обгризанням хвостів, вух, рідше — інших частин тіла, поїданням свиноматками поросят. Окрім таких покусувань, помітно, що тварини стають неспокійні.
Спричиняти це явище може багато факторів. Зокрема, нестача у кормах протеїну та інших необхідних елементів і навіть низький вміст солі (хлориду натрію). Особливо брак вітамінів і мікроелементів у кормах відчувається у зимовий час. Відбувається це також через застосування неякісного корму, порушення метаболізму, інші хвороби, зокрема й через наявність паразитів у тварин. Причиною канібалізму буває стрес, тому важливо не допускати таких ситуацій. Свиня може так поводитись, приміром, у незнайомих обставинах, при поганому ставленні з боку людей. Певною мірою впливає порода (є відомості, що таку схильність особливо виявляють свині породи Ландрас). Також канібалізм спричиняє погана вентиляція у свинарнику. Доведено, що це явище нерідко спостерігається при підвищеній концентрації аміаку, вуглекислоти, сірководню. Обгризати хвости своїм сусідам свині також можуть через тісноту.
Відтак передусім важливо поліпшити умови утримання, забезпечити збалансоване повноцінне харчування та постійний доступ до води. Раціон збагачують вітамінами та мікроелементами, не забувають про сольові лизунці.
У свинарнику важливо контролювати температуру та вологість. Слід відрегулювати освітлення та не допускати яскравого світла, бо це також може спричиняти канібалізм. Водночас важливо забезпечити достатню кількість сонячного світла, аби тварини могли отримувати вітамін Д. Одним із факторів канібалізму є також утримання свиней на решітчастій підлозі без підстилки.
Слід також дати їм можливість вільно рухатись, гратись. Аби задовольнити рефлекс покусування, поросятам дають іграшки — мотузки, м’ячики, ланцюги, дерев’яні бруски, які підвішують у центрі станка. Найпоширеніший вид канібалізму — обгризання хвоста. Починається воно з покусування, а завершується повним об’їданням. Не помітити початок цього явища важко, адже покусана тварина починає голосно верещати. Тікаючи від агресора, вона забивається у куток, ховає хвіст. У ранки, що утворюються внаслідок укусів, потрапляють інфекції, що може спричинити втрату тварини. Щоб уникнути цього, поросятам іноді обрізають хвости. Роблять це якомога раніше, доки ще не надто болісно реагують на цю процедуру.
Покусану тварину слід якомога швидше лікувати. Якщо сильно постраждала — поміщають в окремий загін. Рани дезінфікують, за потреби дають антибіотики. Якщо залишити у стаді, вона приваблюватиме до себе інших. Запах крові провокує свиней на подальший прояв канібалізму.
Буває, свиноматки поїдають своїх поросят через нестачу в кормі білка та мінеральних речовин (зокрема кальцію), стреси тощо. Дуже важливо, щоб мала можливість зробити собі лігво з соломи.
Необхідно завжди уважно стежити за поведінкою свиней, вчасно виявляти хвороби, лікувати від глистів.
Валентина ОМЕЛЯНЧУК.