Це найболючіший вид мозоля, який найважче видаляється. Він утворюється в зовнішньому шарі шкіри (епідермісі), має конусоподібну форму і складається з ороговілих його клітин. Стрижневим стає в результаті великого скупчення невідлущених клітин і постійного тертя або тиску. Особливо багато неприємних відчуттів викликає при ходінні, тому його потрібно позбутися.
ПРИЧИНИ ВИНИКНЕННЯ
Ними можуть бути інфікування або потрапляння чужорідного предмета всередину мозоля. У такому випадку відбувається його розростання вглиб шкіри. Стрижень перетискає нервові закінчення і кровоносні судини, викликаючи неприємні й болісні відчуття. Подальше травмування і тертя мозоля призводить до погіршення живлення навколишніх тканин і ще більшого його розростання.
Найчастіше стрижневі мозолі з’являються на основі мокрих в місцях, які найбільше схильні до тертя, – на пальцях ніг, в основному, на мізинці з зовнішнього боку, на долонях і пальцях рук, п’ятах. На ногах виникають внаслідок носіння тісного або незручного взуття – занадто вузького або широкого, на високих підборах, що сприяє збільшенню навантаження на пальці ніг, або ж як результат частого ходіння босоніж. Можуть бути при плоскостопості, зайвій вазі, гіперкератозі – потовщенні рогового шару епідермісу, цукровому діабеті, псоріазі, грибку.
На руках мозолі зі стрижнем з’являються в результаті фізичної праці предметами, які спричиняють безперервне тертя об шкіру, наприклад, ножем, садовим інструментом, особливо якщо працювати без рукавичок.
СИМПТОМИ
Випукле новоутворення з поглибленням в центрі на шкірі, яке викликає досить сильні больові відчуття, особливо при натисканні, може стати приводом для підозри на стрижневий мозоль. Біль при цьому може супроводжуватися поколюванням, свербінням і набряком тканин навколо новоутворення.
СПОСОБИ ВИДАЛЕННЯ
Видалення стрижневого мозоля здійснюється лише хірургічним шляхом: за допомогою скальпеля, радіохвильовим ножем або методом кріодеструкції. Його визначає лікар, оцінивши складність роботи та ефективність того чи іншого методу. Самостійно позбутися цього найнеприємнішого виду мозоля не вийде.
ЯК ПРОХОДИТЬ ПРОЦЕДУРА
Спочатку лікар обробляє антисептиком місце розташування стрижневого мозоля, вводить місцевий знеболюючий засіб і видаляє його. Далі вводить ліки в поглиблення на шкірі і накладає пов’язку на рану. Коли знеболююче перестане діяти, можливі больові відчуття протягом 1–4 днів. Після видалення мозоля необхідно дотримуватися рекомендацій лікаря з обробки рани і протягом тижня уникати контакту з водою. На час всього загоєння шкірного покриву, яке займає від 20 до 35 днів, потрібно відмовитися від сауни і не допускати тертя в місці проведення процедури.
Василь КОВАЛЬЧУК, хірург вищої категорії клініки «Медична допомога».