Начебто потеплішало на вулиці, а дехто відчуває у себе ознаки ГВРЗ, хоча, здавалося б, не застуджувався й епідемія грипу минула. Нежить, часте чхання, головний біль, червоні очі, сльозотеча – з чого б це? Таку реакцію організму може спричинити пилок рослин, які дружно квітнуть навесні. Втім, деякі (як-от амброзія), – навіть до осені.
Хвороблива реакція на рослини (поліноз, сінна лихоманка) виникає за тим самим механізмом, що й на будь-який алерген. Річ утім, що вивільняється гістамін – біогенна сполука (медіатор), котра в здоровому організмі перебуває у зв’язаному стані. Вільний гістамін і призводить до типових проявів алергії, спричиняючи спазм гладких м’язів, зокрема бронхів, розширення капілярів, збільшення проникності їх стінок, застій, згущення крові. Ось чому, аби позбутися хворобливих симптомів, доводиться призначати антигістамінні препарати (димедрол, супрастин, діазолін, фенкарол, тавегіл, циметидін тощо).
Протиалергічну дію справляють також лікарські рослини,наприклад, нагідки (календула). Столову ложку з гіркою календули, краще свіжої, залити склянкою окропу, лишити на 1 год. для настоювання. Настій розмішати, процідити й приймати по столовій ложці тричі на день.
Багатьом допомагає і такий збір: плоди шипшини (35 г), кульбаба лікарська і трава золототисячнику малого (по 20 г), листочки звіробою (15 г), хвощ польовий та кукурудзяні приймочки (по 5 г). У термос звечора засипати 2 столові ложки сухої суміші, залити 0,5 л окропу, вранці процідити і пити по третині склянки тричі на день за півгодини до вживання їжі. Цей настій можна приймати і як профілактичний засіб.
Лариса ЗОРЕНКО, лікар-імунолог.