У мене часто сльозяться очі. А навколо них подразнюється, червоніє шкіра. Чому це відбувається і як вилікувати? Хотілося б прочитати консультацію фахівця.
Наталія Сєдих. м. Суми.
Найочевидніше пояснення – закупорка слізних протоків. Упродовж доби в оці виробляється 0,5-1 мл слізної рідини. На 98% вона складається з води, до 1,7% – це солі, а решта – білки, ліпіди, полісахариди, що живлять рогівку. Завдяки вмісту в сльозі такої речовини, як лізоцим, вона має бактерицидну дію – знищує бактерії. Крім того, сльоза необхідна для постійного зволоження рогівки і вимивання з ока дрібних сторонніх тіл – порошинок, ворсинок тощо. Цю рідину виробляють слізні залози, розташовані у верхній зовнішній ділянці орбітальної порожнини. При подразненні яскравим світлом, у диханні випарів, наприклад, нашатирного спирту, інших їдких речовин, а також при висиханні рогівки або внаслідок переживання сильних емоцій (плач) виділяється значна кількість секрету. Завдяки рухам повік (кліпання) сльоза рівномірно розподіляється по поверхні ока, потім збирається у внутрішньому його куті й по сльозовідвідних шляхах потрапляє у нижній носовий хід. Ось чому, коли плачемо, з носа теж «тече».
У нормі сльози наповнюють очі, виділяючись із тонких канальців – слізних протоків. Якщо вони з певних причин заблоковані, слізний мішечок наповнюється рідиною, набрякає і запалюється, нерідко інфікується.
Як правило, закупорка слізної протоки в дорослих пов’язана з основним захворюванням або травмою, ускладненням після операцій у ділянці носа. Зокрема стається потовщення, порушення структури тканин, що вистилають слізний канал. Закупорка також може статися внаслідок розвитку інфекційних захворювань: бактерії, інші мікроорганізми й речовини не вимиваються сльозами з очей, а накопичуються.
Для уточнення місця порушення відтоку офтальмолог може провести діагностичне промивання слізних шляхів. Якщо введений розчин потрапив у ніс або рот, це означає, що шляхи прохідні, і тоді визначають стан нижньої слізної точки, що є початком сльозовідвідного каналу. При його звуженні проводять розширення за допомогою спеціальних зондів. Якщо після 3-4 промивань слізна точка знову звужується, то розширюють її устя інструментально. За старечого вивороту нижнього повіка показана операція з усунення цієї вади.
При глаукомі (підвищеному внутрішньоочному тискові) може виникати сльозотеча внаслідок набряку рогівки. Тому для профілактики людям після 40 років слід регулярно вимірювати внутрішньо-очний тиск, принаймні раз на рік.
Інколи сльозотеча може виникати при захворюванні нервової системи (невралгії трійчастого, лицьового нервів), герпетичному кератиті, симптоми якого посилюються на яскравому сонці, у вітряну погоду. У таких пацієнтів зазвичай офтальмолог не виявляє проблем у слізних протоках, тому обстежитися, а в разі потреби лікуватися належить у невропатолога або дерматолога.
Підвищена чутливість рогівки до зовнішніх впливів виникає також у людей зі зниженим імунітетом і вегето-судинною дистонією, авітамінозом. Таким пацієнтам рекомендоване комплексне лікування вітамінами А, Е, групи В, препаратами гінкго білоба, вітамінними очними краплями й обов’язкове носіння оптичних або сонцезахисних окулярів.
Микола КРАВЧУК, лікар-офтальмолог вищої категорії.