Маю дачу і вирощую там сад. Колеги з Кіровоградщини привезли мені живці цінних сортів винограду. Я мешкаю у квартирі, тому до весни заклав їх на зберігання у холодильник. Але хочу знати точно, які умови їм потрібні. Часто чув, та й сам переконувався, що приживлюваність живців невисока.
Яків Новосельський. Черкаська область.
Нерідко живці погано приживлюються через те, що їх неправильно заготовляють та зберігають. Бо якщо все робити як належить, то вони легко утворюють корені. Нещодавно знайомий поскаржився: йому з Могилів-Подільського району друзі привезли живці. Однак хлопці, як кажуть, трохи загуляли і забули про них. А коли згадали – живці підсохли. Можна було спробувати реанімувати їх, зокрема вимочити у воді, однак цього зроблено не було. І цінний посадковий матеріал пропав. Що ж робити, аби приживлюваність була високою?
Заготовляють живці восени під час обрізування з добре розвинутих, сильних, високоврожайних кущів, особливо з лоз, на яких були грона. Непридатні з жирових пагонів, тонкі, криві, невизрілі. Бажано, щоб діаметр живців був не менш як 1 см. Забарвлення дозрілої кори лози яскраве, рівномірне, без темних або темно-зелених плям. Нормальна довжина міжвузль – 9-13 см. При згинанні лоза не ламається, а потріскує. Діафрагма (особлива тканина, яка розвивається у вузлах) має бути щільною і такого самого кольору, як деревина. Діафрагма недозрілого пагона м’яка, світло-зеленого або бурого кольору. Нарізати живці краще з середини лози. Одна з помилок, яка негативно впливає на приживлюваність, – коли живці надовго залишають на відкритому повітрі, бо вони швидко підсихають і псуються. Часто бачу, як лозу транспортують, загорнувши у папір, – це також неправильно.
На живці має бути бодай один вузол і здорова брунька. Оптимальна довжина – 50 см, хоча дехто з виноградарів вважає: що довший живець для зберігання, то краще, бо довгий втрачає менше вологи. Навесні його можна розрізати на частини.
Під час зберігання живців стежать, щоб вони не підсохли, не вимерзли (це часто трапляється під задніми стінками холодильника), не були уражені пліснявою і щоб на них не випріли бруньки.
Зберігати живці в холодильнику можна, якщо їх небагато, а довжина невелика. Спочатку загортають у злегка зволожену тонку тканину або марлю, потім – у поліетиленовий пакет і кладуть у холодильник. Оптимальне місце – відсік для овочів із температурою 3-4 градуси. Однак холодильники відрізняються, зокрема температурою. Крім того, в холодильниках старого зразка волога випаровується швидше, у нових – повільніше. У пакеті з живцями роблять кілька невеличких отворів для доступу повітря. Ганчірку в міру висихання злегка змочують водою. Якщо виявите плісняву, живці треба промити у рожевому розчині марганцівки, просушити і знову загорнути у вологу тканину або папір. Щоб запобігти появі плісняви, живці перед закладанням можна обробити 3-процентним розчином мідного або залізного купоросу.
До речі, для зберігання живців у холодильнику можна зробити контейнер із 2 пластикових пляшок із відрізаними шийками. В одну пляшку кладуть замотані живці й надягають зверху другу.
Лідія ГЕРАЩЕНКО.