Якщо останнім часом у вас все валиться з рук, непокоять тривожні думки, погіршилися пам’ять і сон, – це можуть бути ознаки нервового розладу. «Порадниця» розібралася, чому виникає цей стан, кому загрожує і як відновити здоров’я нервової системи.
– Нервовий розлад – це загальна назва цілої групи психоневрологічних захворювань (насамперед неврози, депресії та психосоматичні порушення – симптоми або патології, що розвиваються як реакція організму на стрес), – пояснила лікар-невропатолог вищої категорії Наталя ГОМОНЕНКО. – Гостру фазу нервового розладу називають нервовим зривом. У більшості випадків його провокують зовнішні чинники: смерть близької людини, розлучення, втрата роботи, фінансові проблеми тощо. Наразі фактором ризику для багатьох людей став тривалий карантин.
Види та прояви нервових розладів різноманітні (неврастенія, істерія, підвищена тривожність, панічні атаки, вегето-судинна дистонія). І перші в черзі до невропатолога – жителі мегаполісів, котрі потрапляють до групи ризику через надмірно прискорений темп життя та несприятливі екологічні умови. Також ризикують зіпсувати собі нерви дуже чутливі люди, перфекціоністи, трудоголіки й ті, у кого підвищене почуття відповідальності. Вразливі до зовнішніх подразників і пацієнти, що мають серйозні хронічні захворювання печінки та щитовидної залози, шкідливі звички й залежності. Також варто турбуватися за своє здоров’я людям, чиї батьки або близькі родичі страждали від нервових розладів.
За словами лікаря, конкретні симптоми залежать від виду розладу, але є характерні загальні ознаки: підвищені тривожність і стомлюваність, проблеми зі сном і концентрацією уваги, дратівливість, плаксивість, нав’язливі песимістичні думки. Крім того, людина відчуває апатію, втрачає інтерес до звичних справ, захоплення. Можуть виникнути проблеми з гігієною – пацієнт перестає стежити за собою.
Крім того, розлади нервової системи часто поєднуються з погіршенням самопочуття – виникають головні болі й запаморочення, прискорене серцебиття, перепади артеріального тиску, задишка, відчуття «клубка в горлі», розлади травлення.
– Якщо у вас або ваших близьких з’явилися симптоми нервового розладу (а тим більше – нервового зриву), не ігноруйте їх, а зверніться за допомогою до фахівця – невролога, психотерапевта або психіатра, – каже Наталя Гомоненко. – За потреби лікар призначить медикаментозне лікування. У важких випадках це можуть бути антидепресанти і транквілізатори, але зазвичай достатньо безрецептурних заспокійливих препаратів, що поліпшують сон і зменшують тривожність, ліків на основі рослинних екстрактів, вітамінів і трав’яних чаїв.
Також рекомендується психотерапія, під час якої людина вчиться не так гостро реагувати на стреси й негативні події. Ефективні у боротьбі з нервовими розладами й масаж, заняття йогою, плаванням, дихальна гімнастика, ароматерапія.
НАРОДНІ РЕЦЕПТИ ВІД НЕРВОВИХ РОЗЛАДІВ
- Для приготування заспокійливого збору візьміть по 1 ч.л. сухої трави кропиви, меліси й кореня кульбаби, додайте 0,5 л окропу. Дайте настоятися і пийте тричі на день по 1/2 склянки.
- Простий і смачний спосіб протистояти стресу – щоденний прийом медової води. 200 мл теплої води змішайте з соком половини лимона та чайною ложечкою меду. Випийте в три прийоми протягом дня.
- Залийте 20 г ягід глоду 200 мл окропу, проваріть на слабкому вогні 10 хв., дайте настоятися і вживайте замість звичайного чаю.
- Допомагає при підвищеній тривожності й особливе дихання. Зробіть глибокий вдих, а потім видихніть різко, з криком. Уявіть, що в цей момент все погане, тяжке йде з вашої душі.
- При неврозах уживайте продукти з високим вмістом магнію (горіхи, бобові, банани, авокадо), цинку (яловичина, баранина, шоколад, арахіс) та йоду (морська капуста, хек, кальмари).
Жінки нервують більше
За даними статистики, нервові розлади частіше діагностують у жінок. Одне з пояснень: жінки більш емоційні й не соромляться звертатися за лікарською допомогою, тоді як чоловіки зазвичай намагаються впоратися з проблемами самостійно.
Ірина КАДЧЕНКО.