Хропіння не лише заважає виспатися оточенню, а й негативно впливає на здоров’я людини, яка хропе. Воно може бути симптомом небезпечного порушення дихання уві сні. «Апное – це зупинка дихання під час сну більш ніж на 10 секунд. Спляча людина цього може навіть не помітити. При обструктивному апное у людини підвищується тиск, що призводить до захворювань серцево-судинної системи і може спричинити гіпертензію, інсульт, ішемічну хворобу серця, діабет», – попереджає Андрій РИБАЛКО, отоларинголог клініки «Медична допомога».
Під час сну м’язи стінок глотки розслаблені, м’язовий тонус знижується, стінки зближуються і починають вібрувати і битися одна об одну від потоку повітря, створюючи характерний звук хропіння. Більше за інших до хропіння схильні чоловіки, курці, алергіки, любителі випити, поїсти на ніч, люди із зайвою вагою і ті, які часто хворіють на респіраторні захворювання, а також літні люди, в яких стінки глотки з роками стають менш пружними, через що її схильність до звуження зростає.
«Основними причинами хропіння є проблеми носа і глотки, – розповідає Андрій Петрович. – Це тонзиліт, фарингіт, риніт, поліпи і травми носа, особливості будови язичка і м’якого піднебіння, збільшені мигдалини, викривлена перетинка.
Якщо хропіння пов’язане з проблемами ЛОР-органів, потрібно відвідати отоларинголога. У рідкісних випадках, коли проблема у серцево-судинних захворюваннях, потрібна консультація кардіолога та/або ендокринолога. Також причиною хропіння може стати ожиріння, вживання алкоголю.
Нині позбутися цієї недуги не важко. Застосовується медикаментозне або хірургічне лікування. Курс залежить від ступеня хропіння, а також наявності супутніх захворювань. При легкому ступені проводиться медикаментозна терапія.
Якщо причиною є захворювання носа і глотки, то усувається запалення і його причина. Є випадки, коли потрібен вплив хірургічного характеру. У такому разі підрізається язичок, і вібрація тканин зменшується. За рахунок цього людина перестає хропіти зовсім або хропе менше.
Є дуже ефективні методи лікування рідким азотом, або кріотерапія. Це безопераційне лікування, коли причина криється в захворюваннях носа і горла, а також збільшенні язичка і м’якого піднебіння. Під час процедури піднебіння і /або язичок крапково, дозовано піддаються впливу азотом за низьких температур. Це своєрідне «припікання» тканин, що розрослися та спричиняють хропіння. Надалі відбувається відторгнення відмерлої і зменшення загальної маси оброблюваної тканини. Після процедури слизова набрякає, цей період зазвичай триває 2–3 дні та характеризується наявністю болів і запалення, як під час ангіни. Процедура займає не більше 30 хв., після неї пацієнт може йти додому».
Можете й самі собі допомогти, якщо позбудетеся зайвої ваги, кинете курити, не зловживатимете алкоголем, а будете пити більше води та їсти продукти, багаті на вітамін С. Також під час сну можна трішки підняти подушку. І ще дотримуватися чистоти в спальні. Адже нерідко причина алергічного хропіння – звичайний пил.
Також потрібно враховувати, що сон на спині сприяє хропінню. У такому положенні основа язика і м’яке піднебіння западають до задньої стінки глотки. Це перешкоджає нормальному диханню і спричиняє гучне хропіння. Якщо людина спить на животі або на боці (на боці й дихати легше, адже горло залишається відкритим), це зменшить хропіння, але може спричинити болі в шиї та попереку.
Валентина ГАРКАВА.