Завбачливий господар заготовляє насіння овочевих культур заздалегідь. Однак щоб не купити зайвого, ретельно планує покупки. Ревізує залишки: можливо, щось залишилось із минулого сезону. Нині чимало новинок. Звертайте увагу на характеристики сортів та їх призначення.
Так, надзвичайно смачні рожеві томати чи велетенські огірки можуть бути непридатними для засолювання, та смакуватимуть у салатах. Деякі новинки можуть розчарувати. Тож беріть їх потроху, на пробу. Ранні сорти овочів часто не підходять для тривалого зберігання. Враховуйте ці фактори, вибираючи насіння.
Купувати насіння, звісно, надійніше у спеціалізованих магазинах. Однак у жителів невеличких селищ, на жаль, нерідко такої можливості немає. Щоправда, нині насіння можна замовити Інтернетом або поштою за каталогами. Майже всі авторитетні компанії надають таку послугу. За доставку, щоправда, доведеться сплатити. Тому замовлення робіть заздалегідь і оплачуйте, лише отримавши насіння. Дехто з продавців ставлять умову, що тим, хто оплатив замовлення наперед, посилки надсилатимуть у першу чергу. Тут, звісно, є ризик втратити гроші.
До редакції надходить чимало листів із проханнями розповісти, що означає позначка на пакетиках із насінням F1. Так маркують гібриди, створені шляхом схрещування відбірних сортів. Зазвичай таке насіння дорожче, однак це виправдано. Його отримання потребує чимало часу. Гібридні плоди дають вищий урожай і стійкіші до хвороб та несприятливих погодних умов, ніж звичайні сорти. Але водночас потребують дбайливого догляду. Крім того, їх ознаки наступним поколінням не передаються, тому не висівайте насіння, зібране з гібридних плодів, наступного року. У продажу є дражоване насіння – вкрите оболонкою, яка містить добрива та фунгіциди проти хвороб. Воно дорожче, але це також виправдано. Дехто з виробників, щоб подовжити термін придатності насіння, фасують його у капсули або подвійну упаковку.
Доцільно купувати насіння різних виробників. Адже по суті це лотерея. Навіть якщо визначили надійного постачальника, продукцію якого купуєте багато років, не зайве для порівняння спробувати пропозиції інших.
Часто городники нарікають на погану схожість насіння. Адже візуально визначити його якість неможливо. Перевірити її можна, застосувавши добре відомі методи: пророщування та занурення у сольовий розчин.
На кожному пакетикові з насінням, окрім назви товару, мають бути вказані контакти продавця, фотографія та короткий опис сорту, поради щодо вирощування і строки висадки, маса насіння або його кількість у пакетику, номер партії та термін придатності. Однак картинка на упаковці може не відповідати дійсності, тому не варто особливо на неї покладатися, так само, як і на дату. Так, гарбузові (кавун, диня, огірок, кабачок) краще висівати з 2-4-річного насіння. А загалом термін придатності насіння гарбузових – 6-8 років. Насіння квасолі, гороху та кукурудзи зберігається 5-6 років; буряків, помідорів, капусти, редиски та редьки – 4-5; салату, баклажанів, шпинату – 3-4; перцю, петрушки, моркви, ревеню, щавлю, кропу – 2-3; селери й пастернаку – 1-2 роки.
Зазвичай насіння купують трохи більше, ніж потрібно, але не варто робити запаси на кілька років.
Катерина ОКУНЬ.