Мабуть, гіпеаструм — найпоширеніша рослина з родини амарилісових. Найкраще почувається на сонячному підвіконні, хоча переносить і незначний затінок. Оптимальна для нього температура навесні й улітку — 18—20 градусів, узимку — 10—12 тепла. Як і в багатьох інших рослин, має періоди спокою й інтенсивного розвитку. Від цього залежить і догляд.
Цикл активного росту триває 6—9 місяців. Цибулина стає статево зрілою на третій рік вегетації. Від моменту закладення суцвіття до цвітіння минає 12—16 місяців.
Цибулини, менші за 7 см в діаметрі, практично не цвітуть, хоча суцвіття утворюються регулярно. Одне з головних завдань — забезпечити рослини поживними речовинами, вологою і не допускати зменшення цибулин. Вони можуть дрібнішати за поганого освітлення, при утворенні великої кількості діток і за надто щедрого цвітіння.
Є кілька правил догляду за гіпеаструмом. Пересаджувати треба кожні 2—3 роки в серпні до періоду спокою або взимку перед виходом із цього стану. Пожовклі листки зрізують. Цибулини обережно витрушують із горщика, старий ґрунт викидають, цибулинки ретельно чистять від гнилих коренів, старих засохлих лусочок, замочують у дезінфікуючих розчинах. Винаджують так, щоб третина цибулини була над поверхнею землі. Корені довгі, тому вирощувати гіпеаструм краще у вузьких високих вазонах. Використати краще таку ґрунтосуміш: листкова земля, перегній, пісок, дернова земля (1:1:0,5:1). Діаметр вазона повинен лише на 2—3 см перевищувати діаметр цибулини. Поливайте землю, а не цибулину.
Улітку вазон можна виносити на балкон чи в садок, але не на сонце.
Після вегетації гіпеаструм потребує відносного спокою протягом 8—9 тижнів. У серпні—вересні поливи припиняють. Листя має всохнути. Одночасне з цим швидке висихання субстрату сприятиме рівномірнішому розвитку суцвіть і дружному квітуванню. Проте не можна висушувати землю так, щоб пересихали корені, бо вони багаторічні й не мають відмирати. Занадто сухий ґрунт слід періодично зволожувати. Вазон переносять у сухе, темне, прохолодне місце. Температура повітря — 13—15 градусів.
Наприкінці січня — на початку лютого поливи відновлюють. У період активного росту листків кожні 2—3 тижні гіпеаструм підживлюють настоєм курячого посліду або розчином коров’яку (1:20). Рослина зацвіте за 30—40 днів. Глибоко посаджені цибулини дадуть цвіт значно пізніше.
Для прискорення цвітіння наприкінці періоду спокою на 1—2 тижні можна підвищити температуру до 23 градусів. Слід пам’ятати, що кожна цибулина має свій характер і може зацвісти раніше чи пізніше від запланованої дати.
Гіпеаструми — рослини довговічні. За належного догляду цибулина здатна цвісти 10—15 років.
Валентина ВИГІРСЬКА, агроном.