Доки серце б’ється — людина живе. Щоб жила якісно, треба берегти серце для нормальної, тривалої роботи. Для цього, по-перше, слід усунути негативну дію всіляких чинників на «мотор» нашого організму, а по-друге — забезпечити серцевий м’яз життєво необхідним живленням.
До корисних для серцево-судинної системи належить чимало речовин. Серед них — вітаміни та мікроелементи, як-от: С, Е, А, група В, калій, магній, селен. Крім того, в біохімічних процесах як енергопостачальне джерело для клітин беруть участь сполуки, що містять продукти харчування, зокрема м’ясо і риба (передусім сардини), яйця, горіхи, гриби, шпинат, картопля, бобові, олії, пшениця (особливо проростки), висівки рису, гречана крупа, просо, капуста броколі, чорна смородина.
Корисна для серця і судин їжа — печені яблука й картопля в мундирі, страви з гарбузів, буряків, морепродукти.
Роботі серцево-судинної системи сприяють рослинні чаї, наприклад, із суміші в рівних пропорціях валеріани, кропиви, квітки ромашки, кульбаби, календули, хмелю, меліси та деревію. Заварювати чайну ложку сировини на склянку окропу.
Спазмолітичну, кардіопротекторну і гіпотензивну (нормалізація кров’яного тиску) дію справляють квітки й плоди глоду. Їх відвари і настоянки підсилюють інтенсивність коронарного кровообігу й кровопостачання в головному мозку, збільшують потужність скорочення серцевого м’яза, одночасно зменшуючи його збудливість, активізують лікувальні властивості серцевих глікозидів. Ефективний засіб — суміш глоду, валеріани й собачої кропиви. Сприятливий вплив на роботу серця також справляють імбир і гінгко білоба. Препарати з цих рослин у широкому асортименті пропонують аптеки.
Оксана МАХАНЬКОВА, сімейний лікар.