Людська пам’ять — унікальна властивість психіки одержувати, зберігати, накопичувати й відтворювати інформацію, яка надходить у мозок через органи чуття. Людина «без пам’яті», як-от у разі хвороби Альцгеймера, не могла б повноцінно існувати, а без сторонньої допомоги навіть загинула б.
Пам’ять — невід’ємна властивість розуму, інтелекту. Кожен знає, що вона погіршується з роками, тим більше якщо її не тренувати й не підживлювати специфічними хімічними сполуками ті ділянки мозку, де вона формується та зберігається. Ця обставина свідчить, що інформація для запам’ятовування й зберігання кодується саме хімічним чином — складною комбінацією молекул. Цей процес ще й досі до кінця науково не з’ясований. Але певні закономірності й властивості пам’яті вже добре вивчені. Toж розроблено ряд методик, винайдено багато препаратів, дієт задля поліпшення пам’яті. Головне — знайти причини її погіршення.
ПРИЧИНИ ПОГІРШЕННЯ ПАМ’ЯТІ
Серед них — атеросклероз, крововилив у мозок (інсульт), інші органічні ураження, погіршення живлення (ішемія), а також розсіяний склероз, хвороби Паркінсона, Альцгеймера. Втім, запам’ятовуванню заважають неуважність, нездатність сконцентруватися на об’єкті, відсутність цікавості до нього, чинники, що відволікають, як-от: гамір, біль, стрес тощо. Виявити причини допоможуть фахівці: невропатолог, ней-ролог, психіатр, психолог. У разі потреби для детальнішого обстеження вони дадуть направлення до лікарів інших спеціалізацій.
ЗАСОБИ ДЛЯ ПОЛІПШЕННЯ
Існує ціла група фармацевтичних засобів для поліпшення мозкового кровообігу, завдяки чому нормалізується живлення клітин киснем, амінокислотами, іншими сполуками, відбувається очищення судин. Це препарати з ноотропною (від грец. слів «розум» та «змінюю») дією як синтетичного, так і природного (рослинного, тваринного) походження, зокрема гінкго білоба, церебролізін, вобензим.
Для побудови «кодів (сполук) пам’яті» й так званих мнемозійних (грец. — «пам’ять», «спогад») зв’язків потрібні певні речовини, як-от мікроелементи й вітаміни. Передусім фосфор, цинк, магній, йод, бор, залізо, кальцій, вітаміни С, групи В. Відповідно слід збагатити свій раціон продуктами, які їх містять. Це каші (гречана, пшенична, вівсяна), яйця, жирна риба і морепродукти, яловичина, печінка, горіхи, насіння, бобові, червоний буряк, баклажани, гарбуз, помідори, огірки, топінамбур, мед, яблука, чай, а також приправи — тмин, розмарин, імбир, коріандр, куркума, зелень петрушки, кропу. Ясна річ, харчування, як і за будь-яких дієтичних рекомендацій, має бути збалансованим, без надмірностей.
З погіршенням пам’яті можна і треба боротися. І не слід думати, що цей процес обов’язково пов’язаний зі старінням організму.
Адже історія людства має безліч прикладів збереження чудової пам’яті в похилому віці. Не в останню чергу це залежало від необхідності нею часто і всебічно користуватися. Тож пам’ять піддається тренуванню. З-поміж найбільш простих і доступних засобів можна вирізнити запам’ятовування текстів, цифр, проведення подумки арифметичних дій, розгадування кросвордів, головоломок, вікторин, ігри на кмітливість, художню й технічну творчість, застосування спеціальних вправ на розвиток пам’яті.
Щодо пам’яті діє принцип: що більше і частіше запам’ятовуємо, то вона якісніша, оперативніша.
Павло ЗАСУНЬКО, сімейний лікар.