Найчастіше ноги болять просто від утоми. Але такий біль може супроводжувати й певні недуги.
1. ЦУКРОВИЙ ДІАБЕТ
При ньому ноги болять, тому що висока концентрація глюкози стає токсичною для нервів і судин. Це призводить до ураження тонких нервових волокон, які відповідають за температурну та больову чутливість. Біль може бути колючим або пекучим. З’являються оніміння в зоні «шкарпеток», мерзлякуватість або відчуття жару. Найчастіше виникає нічний біль. Шкіра на гомілках стає сухою та лущиться. Щоб не допустити розвитку хвороби, потрібно якнайшвидше звернутися до ендокринолога і стежити за рівнем цукру.
2. ВАРИКОЗ
При варикозі ноги часто набрякають, виникають судоми та відчуття печіння, пульсації, тяжкості, ломоти і тягнучого болю, що посилюються наприкінці дня. Зменшити біль допоможе компресійний трикотаж і спеціальна гімнастика. Вранці протягом 5 хв. корисно робити обертальні рухи стопою, після робочого дня – обливати ноги холодною водою, а влітку – ходити босоніж. Усе це покращує кровообіг. Але не скасовує візит до флеболога та УЗД вен.
3. ТРОМБОФЛЕБІТ
Якщо вени ущільнюються і стають настільки болючими, що до них неможливо торкнутися, шкіра в місцях прояву венозного малюнка червоніє і стає гарячою, з’являються набряки та сильне печіння в м’язах литок, потрібно терміново звернутися до судинного хірурга!
Необхідні ангіосканування та аналіз крові. Ці процедури дозволять оцінити ступінь закупорки вен і ймовірність відриву тромбу. На тлі варикозу тромбофлебіт розвивається у 60 відсотках випадків. Причому через високий рівень естрогенів жінки страждають на хворобу частіше, особливо в період виношування дитини.
Встановлено й те, що в 70 відсотків перехворілих на коронавірус підвищується ризик утворення тромбів. Тому, виявивши симптоми захворювання, терміново звертайтеся до лікаря.
4. ЗАЩЕМЛЕННЯ СІДНИЧНОГО НЕРВА
Біль розтікається від нижньої частини спини до сідниці, задньої поверхні ноги до п’яти. Може супроводжуватися відчуттям печіння шкіри та м’язів задньої поверхні ноги. З’являється і дискомфорт під час ходьби, при зведенні та розведенні ніг, згинанні колін. Найчастіше таке защемлення утворюється в результаті грижі міжхребцевого диска, остеохондрозу чи травми, тому лікувати потрібно саме їх. Звертайтеся до невролога. І за потреби зробіть МРТ.
5. АРТРИТ
Біль у суглобах ніг (колінному, тазостегновому, гомілковостопному, дрібних суглобах стопи) – головний симптом артриту. Бува, доводиться вдаватися до знеболювальних. Сам суглоб набрякає, шкіра навколо нього червоніє. Ці симптоми артриту періодично з’являються та зникають. Але хвороба відступає тимчасово. Обмеження рухливості, зменшення рухової амплітуди в запалених суглобах – ще один симптом. На початкових стадіях артриту скутість виникає вранці, відразу після вставання з ліжка. Варто кілька хвилин походити, як минає. Але не треба чекати дива, артритом необхідно зайнятися якнайшвидше: записатися на прийом до ревматолога, зробити рентген суглобів, здати аналіз крові. Важливо, що жінки страждають на артрит утричі частіше за чоловіків.
6. ПЛОСКОСТОПІСТЬ
Коли стопи перестають «пружинити» при ходьбі, навіть після звичайного навантаження виникають біль і надмірна стомлюваність. Наприкінці дня ноги ниють, з’являються набряки в ділянці кісточок, іноді навіть судоми, але зазвичай це минає до ранку. Ще одна ознака плоскостопості – при натисканні на середину стопи виникає біль. Якщо нічого не робити, дискомфорт може поширитися далі. Біль у кульшових суглобах, попереку, а також головний – частий супутник людей із вираженою плоскостопістю. У будь-якому разі допоможе ортопед.
7. ОСТЕОПОРОЗ
При ньому знижується щільність кісткової тканини, вона стає крихкою та схильною до патологічних переломів. Один із його проявів – біль у суглобах, швидка стомлюваність на тлі фізичних навантажень, нічні судоми в ногах. Якщо остеопорозом уражений кульшовий суглоб, то біль може віддавати в пах, колінний – на всю ногу. Найчастіше остеопороз уражує великі суглоби, але його діагностують у стопах. У групі ризику – жінки, старші за 40 років, осоливо худенькі, а також курці та любительки кави. Щоб зрозуміти причину болю, потрібно зробити денситометрію – дослідження щільності кісткової тканини (воно буває рентгенологічним чи ультразвуковим). За результатами лікар призначить препарати кальцію. І в будь якому разі важливо їсти якнайбільше продуктів, багатих на кальцій, – молоко, м’який і твердий сир, мигдаль, кунжут.
Підготував Руслан ВЛАСЕНКО.