Вітамін C – один із найважливіших для людини, адже допомагає імунітету справлятися з хворобами і весняною втомою, бере участь у синтезі колагену – білка сполучної тканини, що входить до складу хрящів, сухожиль, кісток, зубів, кров’яних тілець. Саме завдяки йому в нас загоюються рани і тріщини, ростуть і відновлюються м’язи, кровоносні судини, ясна й зуби, засвоюється залізо, нормалізуються процеси кровотворення, розгладжуються зморшки, зволожується шкіра, минає похмільний синдром.
Незважаючи на те, що організм людини здатний зарезервувати вітамін С на 3–4 місяці в особливих клітинах кори наднирників, великих залозах внутрішньої секреції, печінці, специфічною його особливістю є те, що ним не можна запастися. Потрапляючи в організм, аскорбінова кислота відразу ж витрачається на його потреби. Ось чому люди, наївшись сповна влітку ягід і фруктів, навесні все одно відчуватимуть дефіцит вітаміну С.
Поповнювати його потрібно постійно, щодня, ба більше того – по кілька разів на день, із кожним прийомом їжі, з продуктами харчування або у вигляді аскорбінової кислоти. Добова доза – до 100 мг на день, яку потрібно розділити на 3–4 прийоми.
Але не перестарайтеся. Адже передозування цього вітаміну призводить до переповнення і руйнування клітин, які його зберігають, і може спровокувати алергію, утворення каменів у нирках, подразнення шлунково-кишкового тракту. Через це можуть підвищитися лейкоцити в крові, у жінок порушитися менструальний цикл.
Нагадаємо, що вітамін C – водорозчинний, і найбільше на нього багаті продукти рослинного походження, особливо шипшина, солодкий перець, смородина, обліпиха, петрушка, кріп, капуста брюссельська, білоголова та цвітна, картопля, помідори, яблука, ананаси, цитрусові.