З віком зуби та ясна, як і весь організм, зношуються. Захворювання шлунка, кишечника, нирок, лікарські препарати, куріння та одноманітне харчування зменшують слиновиділення, яке завдяки антибактеріальним властивостям стримує кількість бактерій, що спричиняють хвороби ясен. Тому дуже важливо дотримуватися гігієни ротової порожнини. «В принципі, догляд за зубами в будь-якому віці однаковий.
Треба вчити і повідомляти людям про те, як доглядати за зубами. Бо мало хто знає, як правильно це робити, – каже стоматолог-терапевт Денис ШМІЛО. – У результаті з’являється наліт і зубний камінь, що призводить до руйнування слизової оболонки порожнини рота. Це діє негативно на ясна та кісткову тканину.
Після 50 років потрібно приділяти особливу увагу чистці зубів. Верхню щелепу чистять вимітаючими рухами зубною щіткою зверху вниз, нижню – вимітаючими рухами знизу вверх. Потрібно користуватися зубними нитками. Якщо комусь лінь або незручно, можна замінити їх елементарними щітками для брекетів. Вони мають різні розміри, будь-який лікар-стоматолог допоможе їх підібрати. Ними дуже добре вичищати зубні проміжки, оскільки зубна щітка туди не дістає. І найголовніше, раз на пів року відвіду вати стоматолога і раз на рік робити професійну чистку від зубного нальоту.
Як тільки перестанете гарненько вичищати зубний камінь і наліт, мікроби спричинять запалення ясен, вони кровоточитимуть. Можна самостійно провести такий тест. Намотайте на пальці обох рук зубну нитку і прочистіть міжзубні проміжки. Якщо на нитці залишилася кров, є привід для занепокоєння. Яскраво червоні ясна свідчать про пародонтит. Нормально, якщо ясна блідо-рожеві.
Найголовніші захворювання пародонту – так звані пародонтоз і пародонтит. Вони призводять до того, що зуби починають хитатися. Відмінність пародонтозу від пародонтиту – у ступені ураження, тобто убування кісткової тканини. У першому випадку вражається повністю вся кістка, у другому – проміжні її частини. Тому починається рухливість зубів».
Якщо не лікувати ці захворювання, можуть виникнути серйозні проблеми зі здоров’ям. Пародонтоз не тільки може призвести до повної втрати зубів, він провокує серцево-судинні захворювання. Пародонтит спричиняє печію, призводить до викиднів.
Лікуванням пародонтозу і пародонтиту займається лікар-пародонтолог. Полягає воно в антибактеріальній терапії, відновленні ясенного з’єднання та посиленні кровообігу. У домашніх умовах можна проводити полоскання ясен хлоргексином, корою дуба, відваром календули й масаж ясен. Запалення також можна зняти антисептичними та протимікробними гелями типу метрогіл дента.
«Якщо зуби вже хитаються, потрібно попередити їх випадіння і зафіксувати за допомогою шини, – радить Денис Шміло. – Рухомі зуби до нерухомих фіксуються за допомогою спеціальної плоскої нитки і пломбувального матеріалу, внаслідок чого виходить моноліт. Як правило, це групи зубів у кількості 4 або 6. За допомогою шинування зуби стають нерухомими і не руйнують пераментальну перегородку».
Підготувала Валентина ГАРКАВА.