Я затятий рибалка, особливо люблю зимову риболовлю. Добре, що живу на березі Канівського водосховища. Мені іноді попадається риба з дуже довгим пласким черв’яком усередині. Люди кажуть, що таку рибу все одно можна їсти, а ось дружина проти. Цього літа одну таку велику рибу з човна сачком зловив мій син (вона плавала на поверхні), дуже зрадів, а потім засмутився, коли побачив усередині цього черв’яка. Отже, порадьте, що робити з такою рибою?
Руслан МАЛИНОВСЬКИЙ. Миронівський р-н Київської обл.
Дійсно, рибалки нерідко виловлюють рибу, всередині якої «сюрприз» у вигляді довгого (до 120 см) плаского хробака білого кольору. Він стає причиною лігульозу — паразитарного захворювання у прісноводних риб. Доросла форма живе всередині організму водоплавної птиці (чайок, качок, чапель тощо), а проміжна (та сама довга личинка) — у рибі. Заражаються цим паразитом лящ, плотва, вобла, краснопірка, карась, товстолоб, густера та інші карпові. У карпа захворювання не встановлене. Потрапляючи в кишківник разом із їжею, паразити ростуть, стискають внутрішні органи рибин, чим спричиняють порушення їх функцій. Зокрема, втрачається здатність до розмноження. Також стискається плавальний міхур, через що риба не може плавати на глибині. На початковій стадії захворювання ніяк не проявляється. Згодом черево ураженої риби сильно здувається та твердіє. У неї порушується координація. Часто риба перестає нормально їсти та виснажується. Така дійсно плаває черевом догори або на боку, що робить її легкою здобиччю для птахів. Відтак у місцях, де збирається хвора риба, з’являються чайки та поїдають її.
Чи придатна така риба в їжу? Так. Для людини вона безпечна. Інша річ, що багато хто просто не бажає вживати її з етичних міркувань. Крім того, м’ясо хворих рибин дещо відрізняється за біохімічним складом від м’яса здорових, воно менш смачне та поживне. Тож це особиста справа кожного. Якщо вживатимете таку рибу в їжу, важливо грамотно її обробити перед тим. Видаливши гельмінт, промити під проточною водою й піддати ретельній термічній обробці.
Відварювати рибу треба щонайменше 15–20 хв. При смаженні її нарізають невеликими шматками та витримують на пательні кожен щонайменше 10 хв. та більше. Пироги з рибою випікають щонайменше півгодини. Личинки також гинуть при заморожуванні. При мінус 16 витримують щонайменше 36 год., при мінус 22 — 18. Згубним для них є також засолювання. Використовують не менше 20 відсотків солі від загальної ваги риби. Їсти рибу можна через 5 діб.
Власники ставків здійснюють профілактичні заходи, які полягають, зокрема, у відлякуванні птахів, що живляться рибою, та недопущенні їх гніздування. Викошують жорстку рослинність. У ставках, де виявлене захворювання, спускають воду та видаляють усю рибу. Навесні ложе ставка просушують і розорюють. Заболочені та мокрі місця дезінфікують негашеним вапном (30 ц/га). Ставок заселяють здоровою рибою. Однак у крупних природних водоймах боротись із паразитами важко.
Василь ГЕРАСИМОВ.