На запитання читачів та редакції відповідає начальник Управління надання послуг населенню Департаменту реалізації політики зайнятості Державного центру зайнятості Інна Анатоліївна БОНДІНІ.
— Інно Анатоліївно, нагадаймо читачам найперше, хто має право на реєстрацію в службі зайнятості? Чи змінилося щось за карантинний період у самій процедурі реєстрації? Це можна зробити через додаток «Дія»?
— Усі громадяни, які звертаються до Державної служби зайнятості (далі — ДСЗ), мають право на отримання допомоги відповідно до законодавства про зайнятість населення та загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття.
Зокрема, бажаючим безкоштовно надається допомога в пошуку підходящої роботи.
Для реєстрації в службі зайнятості людина має особисто звернутися до центру зайнятості, зручного для її відвідування, подати заяву про надання статусу безробітного та заяву про призначення допомоги по безробіттю.
Особи, які мають електронний цифровий підпис, можуть подати необхідні для реєстрації документи онлайн через застосунок «Дія» (id.diia.gov.ua).
Працевлаштування громадян здійснюється на вакантні місця, що є в загальнодержавній базі вакансій служби зайнятості. Ця база формується на основі інформації про попит на робочу силу, що надається роботодавцями. База вакансій оновлюється щодня.
Унаслідок пандемії соціально-економічне становище в Україні погіршилося, як і в більшості країн світу. Це, в свою чергу, вплинуло на скорочення попиту на працівників та зростання реєстрації безробітних у центрах зайнятості. Та починаючи з квітня 2021 року ситуація на ринку праці поступово стабілізується — як унаслідок сезонних коливань на ринку праці, так і завдяки послабленню останнім часом карантинних обмежень. Станом на 1 липня 2021 року в ДСЗ зареєстровано 345 тис. безробітних, що на третину менше, ніж торік на цей період, кількість вакансій — 72 тис. одиниць.
— Які категорії безробітних сьогодні мають найбільше шансів на працевлаштування?
— Це зокрема кваліфіковані робітники з інструментом (22 відсотки всіх поданих вакансій):
швачка, електромонтер, слюсар-ремонтник, електрогазозварник, слюсар-сантехнік, слюсар з ремонту колісних транспортних засобів, монтер колії, слюсар-електрик з ремонту електроустаткування, муляр, маляр;
з обслуговування, експлуатації устаткування та машин (18 відсотків):
водій, токар, тракторист, тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва, дорожній робітник, фрезерувальник, водій навантажувача, машиніст екскаватора;
працівники сфери торгівлі та послуг (14 відсотків):
продавець, кухар, охоронник, соціальний робітник, перукар, помічник вихователя, офіціант, бармен, поліцейський.
А також некваліфіковані працівники:
підсобний робітник, прибиральник службових приміщень, двірник, вантажник, робітник з комплексного прибирання будинків, сторож, укладальник-пакувальник, комірник;
професіонали:
спеціаліст державної служби, вчитель, економіст, інженер, провізор, інспектор, юрисконсульт, лікар;
фахівці:
бухгалтер, сестра медична, фармацевт, вихователь, електрик дільниці, механік, інспектор кредитний, майстер виробничого навчання;
керівники, менеджери:
менеджер зі збуту, головний бухгалтер, начальник відділу, майстер, завідувач складу.
При цьому особливо гострою є нестача кадрів за такими професіями:
— робітник з комплексного прибирання та утримання будинків;
— контролер пасажирського транспорту;
— водій тролейбуса;
— водій трамвая;
— лікар загальної практики-сімейний лікар;
— лікар-терапевт;
— провізор;
— поліцейський (інспектор) патрульної служби;
— вчитель-дефектолог;
— фрезерувальник.
— Чи з’явилися останнім часом нові вакансії, яких досі не було в базі ДСЗ?
— Структура вакансій у професійному розрізі останнім часом суттєво не змінилася. Як і раніше, найбільший попит роботодавців спостерігається на кваліфікованих робітників із інструментом, робітників з обслуговування машин, працівників сфери торгівлі.
Існують і сезонні коливання на ринку праці. Наприклад, весною зростає попит на працівників у сільському господарстві, будівництві, сфері розваг та відпочинку, а восени кількість відповідних вакансій суттєво скорочується. Натомість, восени та взимку зростає попит роботодавців на опалювачів.
— Інно Анатоліївно, у мене таке запитання. Мій чоловік довгий час працював на шабашках, звісно без трудової. Йому вже за 50 років, час подумати про пенсію. Чи може зареєструватися у центрі зайнятості як безробітний? Можливо, так легше буде працевлаштуватися?
Алла Кузьмук. Вінницька обл.
— Ваш чоловік може звернутися в будь-який центр зайнятості за допомогою у працевлаштуванні. Усі громадяни, які звертаються до ДСЗ, отримують належну їм допомогу, звісно, відповідно до чинного законодавства.
— У мене була висока зарплата — понад 15 тис. гривень. Яка тепер максимальна виплата з безробіття? І — мінімальна. Цікавлюся для дружини.
Олег.
— Розмір допомоги по безробіттю розраховується для кожної особи індивідуально. Визначається він залежно від страхового стажу людини та її заробітної плати за останнім місцем роботи. Допомога по безробіттю виплачується залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру (ст.22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття»).
Максимальний розмір допомоги по безробіттю не може перевищувати чотирикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом.
До 1 липня 2021 року прожитковий мінімум для працездатних осіб становив 2 270 грн, а з 1 липня згідно із Законом «Про Державний бюджет України на 2021 рік» його збільшено до 2 379 грн.
Тобто ті безробітні, які отримують максимальну допомогу по безробіттю (яка вираховується у відсотковому співвідношенні від середнього доходу людини за останні 6 місяців роботи і не може перевищувати чотири прожиткових мінімуми, до 1 липня це — 9 080 грн), з 1 липня отримуватимуть 9 516 грн на місяць.
Розмір мінімальної допомоги по безробіттю, що виплачується застрахованим особам з урахуванням заробітної плати та страхового стажу, становить 1 800 грн, а особам, виплати яким призначались без урахування заробітної плати та страхового стажу на період карантину збільшено з 650 до 1000 гривень.
— Скажіть, будь ласка, з чим пов’язана затримка виплат із безробіття?
Надія.
— Фінансування допомоги по безробіттю здійснюється щоденно в межах поточних надходжень до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття від сплати роботодавцями єдиного внеску.
Видатки на виплату допомоги по безробіттю є захищеними, фінансування цих витрат здійснюється в першочерговому порядку.
На сьогодні завершується фінансування допомоги, нарахованої безробітним у третю декаду травня.
— Коли почався карантин, я втратив роботу і зареєструвався в центрі зайнятості. За півроку знайшов собі роботу. А тепер знову безробітний, бо потрапив під скорочення. Чи можу через такий короткий період ще раз звернутися в центр зайнятості й отримати статус безробітного? І які документи будуть потрібні?
Василь. м. Київ.
— Ви можете отримати статус безробітного. Особи, що вже були зареєстровані як безробітні та вчергове звернулися до центру зайнятості після звільнення з роботи, можуть набути статусу безробітного відповідно до умов Закону та Порядку, незалежно від причини припинення трудових відносин.
Відповідно до ст.43 Закону України «Про зайнятість населення» (далі — Закон) він надається особам працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готові та здатні приступити до роботи.
Статус безробітного надається зазначеним особам за їх особистою заявою у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації в центрі зайнятості, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування.
Процедуру реєстрації безробітних визначено Порядком реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженим постановою КМУ від 19.09.2018 №792 (далі — Порядок).
Відповідно до п.17 Порядку для надання статусу безробітного особа, яка шукає роботу, подає заяву про надання статусу безробітного та пред’являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України; довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків; трудову книжку (цивільно-правовий договір чи документ, який підтверджує припинення останнього виду зайнятості); документ про освіту або його дублікат (за наявності такого документа або дубліката); військово-обліковий документ для осіб, які звільнилися із строкової військової служби.
Згідно з п.23 Порядку підставою для відмови у наданні статусу безробітного є:
— відсутність на дату прийняття рішення про його надання документів, визначених Порядком для реєстрації;
— встановлення факту зайнятості особи, в тому числі отримання повідомлення від роботодавця про її працевлаштування;
— подання заяви про надання статусу безробітного особою, яка не зазначена в ч.1 ст.43 Закону;
— письмова відмова особи від пропозиції підходящої роботи;
— невідвідування роботодавця та неподання в установлений строк без поважних причин особою письмової відповіді роботодавця про результати співбесіди відповідно до виданого центром зайнятості направлення на працевлаштування;
— неповернення особою коштів, незаконно отриманих за період попередньої реєстрації;
— наявність в особи статусу безробітного.
— Збираю документи для виходу на пенсію. Кілька років тому була майже рік безробітною, стояла на обліку в центрі зайнятості. Як відобразиться цей період на моєму стажу, чи враховується він?
Надія Марківна. Київська обл.
— Відповідно до ч.1 ст.24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» період, протягом якого особа отримувала допомогу по безробіттю, включається до страхового стажу при обчисленні пенсії.
— Мені 52 роки. Останні півроку працювала в Польщі, тепер повернулася в Україну. Центр зайнятості може мене зареєструвати і допомогти знайти тут роботу? І що для цього потрібно?
Леся Іванівна. Львівська обл.
— Ви маєте право звернутися до ДСЗ і зареєструватися як безробітна.
Реєстрація громадян у службі зайнятості та перебування їх на обліку проводиться відповідно до Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою КМУ від 19.09.2018 №792, зі змінами.
Згідно з п.1 розділу ІІІ Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, затвердженого наказом Мінекономіки від 06.04.2020 №624, страховий стаж обчислюється центрами зайнятості з урахуванням періоду роботи громадян України в інших країнах, що зараховується до страхового стажу відповідно до міжнародних договорів України, які передбачають взаємне визнання страхового стажу, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.
Угодою між Україною та Республікою Польща про соціальне забезпечення від 18.05.2012 (далі — Угода) та Адміністративним договором щодо застосування Угоди визначено, що страховий стаж, набутий відповідно до законодавства однієї з Договірних Сторін, враховується у разі необхідності, за умови, що він не співпадає, при визначенні права на допомогу по безробіттю відповідно до законодавства іншої Договірної Сторони, якщо зацікавлена особа має страховий стаж, набутий безпосередньо перед втратою роботи згідно із законодавством цієї іншої Договірної Сторони.
Для цього заявник подає компетентній установі Договірної Сторони, до якої звертається по допомогу по безробіттю, довідку на узгодженому формулярі (формуляр UA/PL «Довідка про періоди, розглянуті з метою призначання та виплати допомоги по безробіттю»), що підтверджує страховий стаж, набутий на території іншої Договірної Сторони.
Тобто у разі реєстрації вас як безробітної в Україні страховий стаж, набутий на території Республіки Польща, може бути враховано за умови надання вами до центру зайнятості (за місцем реєстрації як безробітної) довідки на узгодженому формулярі UA/PL про підтвердження страхового стажу, виданої компетентною установою з питань допомоги по безробіттю у Республіці Польща, та якщо матимете страховий стаж, набутий безпосередньо перед звільненням з роботи згідно із законодавством України.
— Скільки разів зареєстрований безробітний може відмовлятися від запропонованих йому центром зайнятості вакансій? Є якісь застереження щодо цього?
Володимир.
— Відповідно до ст.46 Закону України «Про зайнятість населення» для громадян, які втратили роботу, підходящою вважається та, що відповідає освіті, професії (спеціальності), кваліфікації особи з урахуванням доступності транспортного обслуговування, встановленої рішенням місцевої державної адміністрації, виконавчого органу відповідної ради.
Заробітна плата повинна бути не нижче розміру заробітної плати такої особи за останнім місцем роботи з урахуванням середнього рівня заробітної плати, що склався у регіоні за минулий місяць, де особа зареєстрована як безробітна.
Під час пропонування підходящої роботи враховується тривалість роботи за професією (спеціальністю), кваліфікація, досвід, тривалість безробіття, а також потреба ринку праці.
У разі відмови безробітного від двох пропозицій підходящої роботи, виплата допомоги по безробіттю припиняється.
— Хочу звільнитися з попереднього місця роботи і зареєструватися як безробітний. Маю два запитання. Який варіант звільнення буде для мене вигідніший: за згодою сторін чи за власним бажанням? Від чого залежить розмір виплати по безробіттю? Отримую зараз мінімальну заробітну плату.
Олексій.
— Оскільки питання припинення трудових відносин лежить у площині взаємовідносин між роботодавцем та найманим працівником, ДСЗ не консультує із зазначених питань.
Розмір допомоги по безробіттю розраховується для кожної особи індивідуально. Залежить безпосередньо від наявності страхового стажу (як загального, так і протягом 12 місяців, що передують реєстрації як безробітного), розміру заробітної плати (доходу) та кількості календарних днів зайнятості (протягом 12 місяців, що передують реєстрації як безробітного), тривалості безробіття, статті звільнення з останнього місця роботи.
Допомога по безробіттю виплачується залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру (ст.22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття»).
Докладніше щодо максимального та мінімального розмірів допомоги по безробіттю вже розповідала раніше й ви зможете прочитати про це в публікації матеріалів прямої лінії у «Порадниці».
— Уже 4 місяці без роботи, все надіявся працевлаштуватися, тому й не ставав на облік. А чи можна зробити це зараз, чи вже запізно? Загалом у який термін після звільнення людина має право на статус безробітного?
Василь. Одеська обл.
— Із метою недопущення на період введення карантину порушення прав громадян на отримання соціальних послуг у ДСЗ та виплати допомоги по безробіттю на виконання п.14 Закону №540-ІХ у частині внесення змін до Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про зайнятість населення» прийнято постанову Кабміну від 29.03.2020 №244 «Про внесення змін до Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу».
Цими змінами передбачено, що на період дії карантину визначаються особливості реєстрації, перереєстрації, надання статусу безробітного та призначення виплати допомоги по безробіттю, відмінні від встановленого порядку, зокрема статус безробітного надається з першого дня після подання особою, яка шукає роботу, заяви про його надання без вимог до наявності підходящої роботи.
Призначення виплати допомоги по безробіттю також відбувається з першого дня реєстрації безробітного.
До державної служби зайнятості за сприянням у працевлаштуванні можна звертатися у будь-який час, а саме коли особа буде готова та здатна приступити до роботи.
На прямій лінії чергувала Тетяна ВЛАСЮК, головний редактор газети «Порадниця».
(Продовження — у номері від 29 липня цього року).