Коли слухаєш цього чоловіка, складається враження, що він — саме та людина, котра знає все і про все, відповіді на всі «як», «чому», «навіщо» стосовно здоров’я. Ставлення до своєї професії, до медицини, до пацієнтів уже на перших порах його шаленої популярності вражало новизною, нестандартними підходами, руйнуванням медичних міфів, простими відповідями на складні запитання «як лікувати», «чого боятися», «як не хворіти». Тисячі мам, бабусь, котрі довірилися найвідомішому дитячому лікареві й користуються його рекомендаціями та порадами, вдячні не лише за здоров’я малюків, а й свої збережені нерви.
Клініка Комаровського у рідному Харкові, яка, за його словами, має на меті надавати практичну допомогу батькам, допомогти їм вижити в країні за відсутності нормальної медицини. Десятки написаних книжок, наукових праць, статей. Сайт. Ютуб-канал. Участь у різних телепроектах. На все це в нього вистачає сил, натхнення і часу. «Я просто роблю свою справу», — каже лікар, котрий днями (15 жовтня) відзначив свій день народження. А сьогодні кандидат медичних наук, лікар-педіатр, письменник Євген Комаровський і на нашій порадницькій гостині.
ПРО БРЕНД І МАННУ НЕБЕСНУ
«Манна небесна» — це сприймається як щось, що впало на голову, на кшталт виграшу в лотерею… Але ж до цієї біблійної манни людям довелося 40 років поневірятися й страждати… Якщо врахувати, що я вперше зайшов до операційної (санітаром зі шваброю) в 17 років, тоді аналогії з манною небесною не такі вже й фантастичні. Ну, а якщо врахувати, що навіть за законом рік у реанімації рахується, як два роки стажу, висновок цілком конкретний — я багато на свій бренд попрацював, але «за просто так» нічого не отримав. Кров, смерті, хвороби, конфлікти, претензії, безсонні ночі, наклепи, зловтішання, еміграція всіх родичів, місяцями жодної ночі без одного-двох телефонних дзвінків… Це зависока ціна за популярність. Нікому такого не побажаю.
ПРО ЛЕГЕНДИ
Я не чув про себе легенд, де я дуже гарний і щось героїчне зробив. А от бруду — реально багато. Про те, що я шоумен, який дав грошей, аби його «взяли в телевізор», ну й таке інше. Плюс від мого імені постійно продають якісь фуфломіцини, а доброзичливці обговорюють, як Комаровський продався фармацевтичній мафії.
ПРО СПІЛКУВАННЯ
Спілкування — це взагалі найголовніше. Оскільки з кожним роком довкола мене збирається дедалі більше людей, готових узяти на себе відповідальність, вчитися, керуватися логікою, а не емоціями, це призводить до того, що спілкування стає усе цікавішим, продуктивнішим, об’єктивнішим. І тепер я маю унікальну можливість аналізувати й узагальнювати не тільки свій особистий досвід, а й досвід десятків тисяч людей, які втілили в життя мої поради й рекомендації.
ПРО ЗДОРОВИЙ СПОСІБ ЖИТТЯ
Найголовніше — постаратися оточити себе адекватними людьми, мінімізувати контакти з мерзотниками, хамами, дурнями, брехунами, злодіями. Максимально можлива рухова активність. Подорожі. Родина. Вихідні поза межами дому, без дивану, телевізора. Максимально обмежити солодощі. Тільки дуже якісний алкоголь і в помірній кількості. Спортзал. Домашні тварини.
ПРО КУРІННЯ
Узяв та й кинув. Дуже допомогла книга А.Карра «Легкий спосіб кинути курити» — рекомендую читати її всім, хто стомився від куріння, причому важливо читати, не випускаючи з рук сигарету, що димить. До закінчення читання з’явиться непереборне бажання кинути курити. Усі розмови й залякування малоефективні. Кожен курець чудово розуміє негативні наслідки куріння — матеріальні витрати, пропалені улюблені штани, пошук місця для куріння, постійний кашель, задишка навіть при незначних фізичних навантаженнях. Кинути можна лише коли цього захочеш. Залякування лікарів майже не працюють.
ПРО ВАКЦИНАЦІЮ
Вакцинація — найефективніший та економічно вигідний спосіб профілактики інфекційних хвороб. Оскільки 150000 людей, які захворіли на кір, не можуть переконати у необхідності вакцинації, аргументи безсилі. Люди бояться вакцинації, оскільки перестали боятися дифтерії, поліомієліту, правця. Коли смерті від інфекційних хвороб перетворяться на буденність, народ швидко полюбить щеплення. На жаль, інакше не розуміють і не чують.
Наші ЗМІ не показують дітей з дифтерією й кором, їм не цікаві коклюш і правець, але підвищення температури або почервоніння ніжки після щеплення — реальний привід для істерики про жертви вакцинації.
ПРО ПЕДАГОГІКУ
Що дивно: ремінь багато хто вважає чи не найголовнішим у «слов’янській педагогічній методиці», хоча я ніколи (взагалі ніколи!) про користь ременя не говорив. Головне, на мій погляд, зовсім в іншому. Головне — це абсолютний авторитет батьків, який підкріплюється особистим прикладом. Батьки демонструють дітям певну модель поведінки… Ну а далі працює головне правило педагогіки — «Зграя не йде за дитиною. Дитина йде туди, куди її ведуть розумні й досвідчені дорослі». Перспектив у цієї методики усе менше й менше, оскільки стрімко з’являються величезні шари нової інформації й нових навичок, у яких діти набагато компетентніші за батьків.
ПОРАДА
Пораджу вашим читачам оптимізму. Поменше телевізора. Сподіватися тільки на себе, родину, друзів і берегти їх (себе, родину, друзів) щосили. І не вибирати у владу злодіїв і ошуканців.
Повну версію
порадницької гостини з ЄВГЕНОМ КОМАРОВСЬКИМ
можна прочитати у свіжому номері «Порадниці» від 17 жовтня 2019 року.
Автор і керівник проекту
Тетяна ВЛАСЮК,
головний редактор газети «Порадниця».