Покидаєте на зиму дачу чи будинок і непокоїтесь за їх цілісність? Потурбуйтесь про безпеку житла. Хоча це, звісно, потребує й коштів. Найкращий варіант — охоронна сигналізація. Але звичайну сільську хату оснащувати сигналізацією навряд чи доцільно, особливо якщо село розташоване у віддаленому регіоні.
Сьогодні попитом користується так звана GSM-сигналізація. Коли на ділянку хтось проникає, спеціальні датчики фіксують рух і надсилають повідомлення про це власнику будинку на телефон. Практично й не дуже дорого — автономна сигналізація. Працює, як і автомобільна, — при появі чужого вмикається звукова сирена. Зараз існують спеціальні застосунки для смартфонів, які дозволяють у режимі реального часу бачити своє обійстя. Однак це теж недешево.
Камери відеонагляду — ефективний варіант. Можна, до речі, встановити на видному місці (на паркані або біля входу в дім) муляж, це принаймні відлякуватиме крадіїв, які не можуть знати, чи вона робоча. Спантеличити непроханих гостей може й наклейка «Об’єкт під охороною». Хороший і недорогий варіант — вуличне освітлення з датчиком руху. Воно автоматично вмикається, коли хтось з’являється поруч.
Якщо в будинку знаходяться дійсно цінні речі, не пошкодуйте грошей на якісні вхідні двері з надійними замками та віконні решітки. Також, коли вже залишаєте щось цінне, придумайте надійні схованки. Однак крадії дуже вигадливі, майте це на увазі. Мій товариш, перш ніж консервувати на зиму дачу, розібрав на запчастини дорогий садовий інструмент і поховав деталі в різних місцях. Що б ви думали? Знайшли і винесли все. І хто? Сусідський онук із друзями, який часто бував у домі мого товариша і бачив від нього лише добро. Отож, як засвідчує життя, й самі сусіди можуть розтягувати ваше добро. Хоча саме їх, бува, рекомендують у фаховій літературі просити на зиму приглядати за вашим будинком.
Утім, повернімось до цінних речей. Щоб не спокушати зловмисників, краще все ж на зиму вивозити такі предмети. Хоча дехто з крадіїв виносить із чужої хати навіть посуд та закрутки з погребів. Особливу цінність становлять велосипеди. Не залишайте їх у жодному разі, а тим більше у сараї, оснащеному навісним замком (збити його дуже просто). Хоч як дивно, велике значення має розголос. Достатньо у розмові з сусідами (а ще краще з кількома людьми) ніби між іншим закинути, що у вашому будинку чи дворі цілодобово працюють камери або ж будинок поставлено на сигналізацію. Або ж просто сказати, що от, мовляв, вас не буде цілу зиму, то з хати ви навіть постіль вивезли. Хтось розкаже про це іншим, і так, дивись, віднадить від вашого дворища.
Кум розповів про такий випадок. Його ділянка — крайня, тож коли господаря немає, сусіди вважають цілковитою нормою заїжджати тракторами через неї на свої городи. Дивився на це крізь пальці, доки одного разу не виявив, що трактором зламали молодий саджанець. Інші сусіди навіть доповіли, хто це зробив. Зустрівши «трактористів», не став виказувати, що знає, хто заподіяв шкоду, а просто поскаржився, й ніби між іншим закинув, що наступного разу захищатиме своє майно з рушницею, якою спускатиме колеса всьому, що заїде на його ділянку. А син ще й на відео записуватиме, аби мати докази, що боронив свою територію. Більше їхнім городом ніхто не їздить.
Що ж до будинкових крадіїв, ще раз зазначу, що ті стають дедалі винахідливішими. Так, над заможними будинками за високими парканами, які становлять для них серйозний інтерес, запускають навіть дрони для розвідки. Або ж також для розвідки ходять по будинках під виглядом, що наймаються на дрібні будівельні роботи. Нині навіть решітки на вікнах, на жаль, не є надійним захистом, бо їх легко зрізати гідравлічними ножицями.
А власники приватного житла у Києві розповідали, що крадії примудряються вираховувати, чи є хтось насправді вдома, за допомогою тепловізора. Тож увімкненим світлом їх не обдуриш. У такому разі залишається тільки подбати про надійну охорону. Якщо проживаєте в будинку постійно, не нехтуйте «охороною», яка зарекомендувала себе століттями, — великим натренованим собакою. Він принаймні зчинить галас.
А до читачів «Порадниці» звертаюсь із проханням: може, ви також виробили власні методи боротьби з ласими до чужого майна особами? Поділіться.
Олег КЕШЕЛЯ. м. Київ.