Ця красуня давно вже з’явилася у наших квітниках і тішить своїми ніжними квітами та ароматом. Але досить просто виростити її й у кімнатних умовах. І тоді цілорічно матимете куточок Провансу на підвіконні.
Для такого вирощування найкраще підійдуть сорти лаванди вузьколистої (англійської) та широколистої (французької). Лаванді відводиться найсвітліше місце в домі, адже прийшла до нас із півдня. Тому взимку їй може знадобитись додаткове освітлення. Світловий день лаванди має тривати не менше 10 год. Поливають у міру підсихання землі, але важливо не допускати перезволоження, бо це може спричинити загнивання корінців. Але й пересушування земляної грудки згубне для рослини. Не можна розміщувати горщик поблизу опалювальних приладів. Температура взимку не повинна опускатись нижче 15 градусів.
Починаючи з середини весни і до середини осені рослину підживлюють. Улітку горщик можна виносити на відкрите повітря.
РОЗМНОЖУЄМО В КІМНАТНИХ УМОВАХ
Лаванда легко розмножується насінням. Але перед тим його потрібно стратифікувати. Для цього на 1,5–2 місяці поміщають на полицю холодильника. Потім висівають на глибину 2 см, накривають плівкою та на 2–3 тижні ставлять у прохолодне місце. Після цього переносять у тепле.
Можна розмножити й живцюванням. Із однорічного пагона нарізають живці довжиною 10 см. З нижнього кінчика видаляють листочки та роблять зріз під кутом 45 градусів. Укорінюють у легкому вологому ґрунті. Для підтримання вологості накривають тепличкою. Простий спосіб розмноження – відводками. Для цього бічні пагони пригинають до землі, фіксують шпилькою та присипають землею. Верхівка виводиться назовні.
За пару місяців сформуються нові корінці, і пагін можна буде відділяти. Також можливе ділення куща.
ПЕРЕСАДЖУВАТИ КРАЩЕ НА ПОЧАТКУ ВЕСНИ
Для посадки згодиться універсальний ґрунт для вазонів. Ґрунто суміш можна приготувати і власноруч: 3 частини листової землі, 2 – перегною та 1 – піску. Корисно додати трохи товченої яєчної шкаралупи. На дні горщика обов’язковий дренаж. Це вбереже корінці від перезволоження.
Вазон для лаванди обирають глибокий, але неширокий. Загалом горщик має бути просторий, адже в лаванди потужна коренева система.
Порада: бажаєте створити групову композицію – висадіть кілька кущиків у продовгуватий контейнер із розрахунку 2 л на одну рослину.
Лаванда потребує регулярного обрізування. Після цвітіння акуратно стрижуть верхівки. Також видаляють сухі стебла. Повторно обрізують і навесні. Але важливо не зрізувати до здерев’янілої частини стебла. Шкідниками та хворобами лаванда уражується рідко.
Катерина ОКУНЬ.