Влітку, коли організм зневоднений і холестеринові бляшки закривають більшу частину просвіту судини, підвищується ризик інсультів. В особливу категорію ризику потрапляють дачники і всі, хто працює просто неба.
Якими повинні бути ваші дії і як доглядати за хворим, якщо інсульт все-таки стався,
розповідають фітотерапевт В’ячеслав ВАРНАВСЬКИЙ і лікар-натуропат Олена СВІТКО.
ПЕРША ДОПОМОГА
При розвитку інсульту найдорожчими є перші хвилини й години захворювання. Викликавши «швидку», одразу покладіть хворого на високі подушки, щоб голова була піднятою над рівнем ліжка приблизно на 30 градусів. Відчиніть кватирку чи вікно, щоб у приміщення надходило свіже повітря, зніміть із хворого одяг, який його стискає, розстібніть тугий пояс і комірець. Поміряйте артеріальний тиск. Якщо підвищений, опустіть ноги хворого в помірно гарячу воду. При ознаках блювоти поверніть його голову в бік, щоб блювотні маси не потрапили в дихальні шляхи, і підкладіть під нижню щелепу лоток. Спробуйте очистити від блювотних мас порожнину рота.
ЛІКУВАННЯ ПОЛОЖЕННЯМ
Якщо людину вдається врятувати, з перших днів після інсульту потрібно почати відновлювати втрачені функції. Вже з перших годин разом із лікуванням, призначеним лікарем, застосовується лікування положенням окремих частин тіла (спеціальне укладання хворого в ліжку). При цьому плече паралізованої руки перебуває в стані відведення, передпліччя розігнуте в лікті, кисті та пальці також. Тобто рука випрямлена на ліжку в усіх суглобах. Щоб утримати її в такому положенні, на долоню і пальці потрібно покласти невеликий вантаж, наприклад, мішечок з піском. Часто розігнуту долоню й пальці фіксують бинтом до вирізаного з фанери контуру у формі рукавиці, під долоню кладуть невеликий шматочок вати.
Лікування положенням перешкоджає контрактурі (обмеженій рухливості) в подальшому відновлювальному періоді. Без нього складно буде повернути кінцівкам втрачені функції. Ногу треба упакувати наступним чином: зігнути в коліні, підклавши під колінний суглоб валик. Можна використовувати як валик згорнутий у трубку рушник. Стопа повинна впиратися в спинку ліжка або у поставлений упор так, щоб перебувала відносно гомілки під кутом 90 градусів.
ПАСИВНА ГІМНАСТИКА Й МАСАЖ
На 3—7-й день захворювання призначається пасивна гімнастика. Навантаження на кінцівки має бути суворо дозованим і визначеним у кожному конкретному випадку лікарем або інструктором із лікувальної фізкультури. Зазвичай проводять пасивну гімнастику 3—4 рази на день із залученням рідних хворого, які повинні навчати його правильному виконанню пасивних рухів. Коли спостерігається закупорка мозкових судин, пасивну гімнастику дозволяють на 3—4-й день, а при крововиливах у мозок — пізніше, на 6—7-й. До кінця першого тижня можна приступати до активної тактики, розробляючи руку й ногу. Потрібно уникати стомлення паралізованих м’язів. Активні вправи супроводжуються дихальною гімнастикою і рухами в здорових кінцівках. Лікувальна гімнастика робиться постійно, з поступовим збільшенням навантажень.
У ранньому відновлювальному періоді, починаючи з кінця третього тижня, а іноді й раніше, дозволяється застосовувати фізіотерапію. У ці ж терміни показані також голкорефлексо- і психотерапія. Ефективним методом відновлення рухів і профілактики ускладнень є масаж. Уже з другого дня при хорошому стані роблять сегментарний і точковий масаж. Тривалість перших масажів — 5—7, а в подальшому — 20—30 хв. Курс лікування — 20—30 щоденних процедур. Після курсу роблять перерву на півтора—два місяці, потім лікування масажем повторюють.
Звичайні масажі чергують із мокрими. Для приготування настоянки для розтирання беруть по 40 г порошку листя лавра і трави меліси, заливають по 100 мл олії лаванди, ялиці та соняшникової, настоюють у темному місці протягом 10 днів. Цією настоянкою на ніч розтирають, масажуючи хребет і кінцівки. Після чого хворого укладають у тепле ліжко. Вранці розтирають слабким розчином оцтової води. Курс лікування — не менше 20 сеансів.
ДОГЛЯД ЗА ХВОРИМ
Для профілактики пролежнів і попрілостей потрібно кілька разів на день протирати шкіру хворого камфорним спиртом або розчином спирту з водою. Якщо хворий не контролює сечовипускання, слід використовувати памперси або чисті пелюшки. Ліжко, на якому він лежить, не повинно прогинатися. На матрац під простирадло кладуть по всій ширині клейонку. Якщо вже виникли пошкодження шкіри, почервонілі ділянки слід 1—2 рази на день змащувати концентрованим розчином марганцівки. Для загоєння пролежнів використовують спеціальні готові мазі з аптек і шипшинову олію. Якщо пролежні виникли біля крижів, під таз потрібно підкладати вкрите простирадлом гумове коло так, щоб крижі знаходилися над його отвором.
ХАРЧУВАННЯ
Часто хворим дають усі підряд страви, не замислюючись про наслідки. Основним постачальником казеїну в наші судини є молоко. Тому його краще не давати. Рафіновані продукти позбавлені вітамінів, їх слід замінити цільними та необробленими. У людей, в організмі яких не вистачає вітаміну С, у 5 разів частіше трапляється інсульт, ніж у тих, у кого він у нормі. Вітамін С захищає артерії, знижує кров’яний тиск, а також кількість холестерину в крові. Тому потрібно регулярно давати хворому сік, навіть у невеликих дозах. Багато вітаміну С у полуниці, капусті, червоному перці, цитрусових. Крім цього, треба готувати салати зі свіжої капусти, моркви, помідорів, в яких багато бета-каротину.
ВАЖЛИВЕ СПІЛКУВАННЯ
Людина, яка перенесла інсульт, практично заново починає жити. Вона, як і раніше, здатна сприймати мову, лише мовленнєвий центр її лежить в іншій зоні мозку. Тому з нею треба регулярно спілкуватися, починаючи з 15 хв., поступово збільшуючи час. Відновити рухові функції допомагає поєднання фізіотерапії з ритмічною музикою. Таким чином закріплюється зв’язок між руховою системою і слухом. Організм людини має великі резерви. Будьте оптимістами, не впадайте в депресію, частіше усміхайтеся і вірте в успіх!
Валентина ГАРКАВА.