Від того, чи правильно облаштоване робоче місце школяра, залежить не лише продуктивність його роботи, а й, що головне, – здоров’я. Якщо обладнати це місце неналежним чином, страждають передусім очі та спина дитини.
Найпоширеніша помилка, якої припускаються батьки, полягає у тому, що уроки діти роблять за звичайним столом, який не враховує вікових особливостей школяра. Висота стола повинна відповідати зросту дитини. Пам’ятайте, що відстань від рівня очей до столу має становити 30-35 см, глибина робочої поверхні – 60-80 см, ширина – 120-160 см. Вибираючи стіл, дотримуйтеся правила: його край має бути розташований нижче рівня грудної клітки на кілька сантиметрів, щоб дитині було легко спиратися на нього ліктями. Кути стола – заокруглені. Це особливо актуально, якщо в родині є менші братики або сестрички.
Шкільний стіл має бути функціональним, тобто все необхідне бути під руками. Тому бажано, щоб він був оснащений поличками та шухлядками. Зручно, якщо поруч стоятиме шафа. Над столом можна повісити кілька книжкових полиць. На столі школяра встановити комп’ютер. Зазвичай його ставлять на столі, або ж над столом передбачена невеличка поличка для монітора, а під ним – висувна, для клавіатури. Монітор має бути на відстані 50-70 см від очей. Зверніть увагу: коли дитина працює за столом, прийнятна відстань між краєм стола та грудною кліткою – 8-10 см.
Стіл школяра повинен бути максимально вільним. На ньому можна поставити ємкість для канцелярського приладдя та підставку для підручників. На стіні біля столу повісьте розклад уроків, невеличку грифельну дошку, годинник, географічну карту.
Стільцю також варто приділити увагу. Бажано, щоб спинка була анатомічна, а висота змінна. Тоді стілець слугуватиме багато років. Щоб зменшити навантаження на хребет, спина дитини повинна прилягати до спинки стільця. Підійде так званий комп’ютерний стілець. Ідеальне розташування під час сидіння – стопи на підлозі, а коліна зігнуті під прямим кутом. На шкільні меблі обов’язково повинен бути гігієнічний сертифікат.
Світло має падати на стіл зліва (для шульги – справа). Ставити стіл впритул до вікна небажано, бо поверхня відбиватиме сонце, від чого очі дитини швидко стомлюються. Краще, щоб стіл був на відстані 40-50 см від вікна. Якщо школяр матиме змогу періодично відволікатися від завдань і переводити погляд на вулицю — це хороший відпочинок для очей. За потреби на столі можна поставити настільну лампу, краще прикріплену до поверхні спеціальною прищіпкою, із лампочкою 40-60 Вт. Світло не має падати на екран монітора.
Під куточок школяра часто облаштовують утеплену лоджію.
Дбайте не лише про фізичний, а й емоційний стан дитини. Тому дозвольте їй внести в облаштування робочого куточка свої побажання: прикрасити улюбленим постером, іграшкою, власноруч зібраною моделлю тощо.
Батьків своїх школярів я завжди прошу: контролюйте не лише уроки, а й те, як дитина їх виконує. Головна увага – на поставу.
Іванна КОНОНЕНКО, педагог.