Мій будинок ще 30 років тому був пофарбований звичайною фарбою. По «шубі» — міцній, крупній. Хотіла б його тепер пофарбувати водоемульсійкою. Та от чи «вчепиться», чи потрібно попередньо ще чимось обробити поверхню?
Олена ПІДДУБЧАК. Вінницька обл.
Звичайна водоемульсійна фарба тут не підійде, адже йдеться не про внутрішні роботи, тому найчастіше використовують спеціальну водоемульсійну акрилову або силіконову фарбу для фасадів. Вони найбільш універсальні і мають довгий експлуатаційний ресурс. Наприклад, олійна фарба витримує на вулиці не більше 3 років, тоді як фасадна водоемульсійна здатна протриматися від 7 до 11 років за умови правильного покриття.
Найперше, що потрібно зробити, — залатати щілини та тріщини, адже вони не тільки псують зовнішній вигляд будинку, а й сприяють його руйнуванню. Такі отвори краще за все закладати універсальним плитковим клеєм типу Ceresit CM-11, а якщо дуже великі, то цементно-пісочним розчином із додаванням пластифікатора або того ж клею (не буде розтріскуватися). Закладення створить добру основу для фарби та зміцнить конструкцію.
Наступний крок — миття стін. Процедура необхідна, оскільки на поверхні шуби за багато років зібралася велика кількість пилу та бруду, що можуть значно погіршити зчеплення фарби з поверхнею. Після того, як стіна висохне, її слід покрити глибокопроникною ґрунтовкою для малярних і штукатурних фасадних робіт. Якщо стіна будівлі знаходиться з тіньового боку, та ще й північного, то там можливе утворення вогкості й цвілі, тому перед фарбуванням рекомендується скористатися антигрибковою ґрунтовкою.
Після цього не поспішайте відразу фарбувати стіну — дайте ґрунтовці висохнути. На це може піти від 1 до 4 год. — усе залежатиме від погоди, температури повітря і сонячного світла.
Поки ґрунтовка сохне, слід підготувати фарбу, ретельно її розмішавши. Перший шар покриття найкраще нанести за допомогою фарбопульта — повністю він стіну не фарбуватиме, але створить гарне покриття для подальшого нанесення. При роботі з фарбопультом не тримайте його до стіни ближче 20 см, інакше на поверхні залишаться непривабливі розводи. Перший шар висохне досить швидко, і вам доведеться почекати не більше, ніж півтори години. Другий шар можна нанести щіткою-макловицею діставшись і важкодоступних місць, що не зафарбувалися фарбопультом.
Дотримуйтеся простих рекомендацій, наведених нижче, і ця робота не видасться вам складною, а результат обов’язково виправдає очікування.
- Починайте фарбувати стіни з кутів будинку — ділянок, які знаходяться на видноті.
- Використовуйте у важкодоступних для фарбування місцях тонкі пензлі відповідних розмірів.
- Захистіть дверні та віконні прорізи від потрапляння на них фарби. Це легко зробити за допомогою малярного скотчу, спеціальної жирової суміші або газет, розмочених у воді.
- З огляду на те, що фарба може стікати під час фарбування, цоколь слід покривати шаром матеріалу в останню чергу.
- Вибирайте відповідну погоду, зі сприятливим прогнозом на кілька наступних днів, щоб уникнути псування фарби через опади.
- Оформлюйте елементи декору фасаду, вікна та двері в інший колір — для створення унікального дизайну.
Підготував Руслан ВЛАСЕНКО.