Починати мити вікна потрібно з рам, і лише після цього – скло. Рами спочатку миють мильним розчином чи засобом для миття посуду, а потім водою. Розчин соди не застосовують. Пластикові рами також можна мити звичайними мийними засобами.
Вікно спочатку відмивають водою. Основна увага – стикам скла, саме тут накопичується найбільше бруду. Вичистити їх допоможуть ватні палички. Ззовні вікна миють із застосуванням щітки з довгою ручкою. Засоби для миття зручно наносити на скло поролоновою губкою або з пульверизатора. Спеціальні засоби для миття вікон можна замінити народними, наприклад, змішати нашатирний спирт із теплою водою (столова ложка на 1 л води). Це забезпечить блиск та добре відмиває жир. Можна у воду додати кристалик марганцівки. Хороші помічники – оцет (2 столові ложки на 1 л води) або сіль. Перевірений засіб – розчин крейди (2 столові ложки товченої крейди розводять в 1 л води). Він допомагає навіть за сильних забруднень. Крім того, зарадить сира картопля.
Її розрізають навпіл, протирають скло половинкою картоплини, а потім витирають поверхню сухою ганчіркою. Замість картоплі можна взяти крохмаль (столова ложка на 1 л води) або крохмаль із нашатирем та оцтом (по 100 мл оцту та нашатирю, 30 г крохмалю на 4 л води).
Сліди від мух видаляють половинкою цибулини. Після миття розчинами скло миють чистою водою та натирають до блиску. Якщо розвести у воді невелику кількість синьки, скло набуде блакитного відтінку. Щоб воно не пітніло, можна протерти розчином спирту й гліцерину (1:20).
Мити вікна краще похмурої днини, бо на сонці скло висихає швидко, і змити розчин складніше. Засоби, що містять абразивні речовини, не застосовують – вони можуть подряпати поверхню скла. Сильні забруднення (фарба, залишки клею тощо) обережно зішкрібають лезом чи гострим ножем. Також для миття дуже брудних поверхонь придатні автомобільні засоби для скла та дзеркал.
Щоб витерти скло насухо, використовують серветки з мікрофібри, старі ганчірки чи рушники, зіжмакані газети або спеціальні прорезинені шкрібки для вікон. Шкрібки треба періодично промивати від бруду. Працювати ними краще в горизонтальному напрямку, щоб вода стікала вбік. Полірувати скло можна старими капроновими колготками.
Аби вікна не пітніли, між рамами кладуть мішечки з сіллю. А щоб не замерзали, протирають солоною водою (2 столові ложки на 1 л води). Не намагайтесь помити всі вікна за день. Ця робота нелегка, а тому краще приділити цьому процесу кілька днів.
Дуже важливо мити й зовнішні віконні відливи. Інакше з першим же дощем бруд із них опиниться на шибках. Також одночасно з миттям вікон слід випрати штори й тюль – вони накопичують порох.
Людмила РОМАШКО.