Для зміцнення серця та судин, профілактики й лікування серцево-судинних захворювань застосовують натуральні засоби. У поєднанні з медикаментозними вони допоможуть покращити коронарний кровообіг і відрегулювати діяльність серця.
Від стенокардії допоможе шавлія. Цей природний аналог нітрогліцерину усуває біль при захворюванні, покращує кровообіг, зміцнює серцевий м’яз, знімає напругу.
Змішати по 1 частині сухого листя шавлії, смородини та цикорію, 2 частини коріння кульбаби та 3 – листя полину гіркого. 1 ст.л. подрібненої суміші залити половиною склянки окропу, настояти, укутавши, 30 хв., процідити. Приймати при лікуванні стенокардії по 1 ст.л. тричі на день до прийому їжі.
При стенокардії на початковій стадії допомагає настоянка з глоду, валеріани та насіння кропу. Можна змішати аптечні настоянки або приготувати її самим.
Усіх трав взяти по 50 г, подрібнити й залити домашньою горілкою (1:5). Настоянку приймати 14 днів по 20 крапель тричі на день. Курс – від 14 днів і довше (за призначенням лікаря).
Ефективні для серця і такі рослини, як трава буркуну, материнки, меліси, листя липи, кропиви, квітки календули, квітки та трава лабазника, трава сухоцвіту та хвоща.
При прискореному серцебитті, пов’язаному з переживаннями, навантаженнями, курінням, а також
людям із неврозами, що супроводжуються безсонням, рекомендують овес – зміцнювальний і водночас заспокійливий засіб. Порівняно з іншими злаками, в ньому міститься більше білків, але менше вуглеводів і жирів. Досвід показав, що ефективнішим є відвар вівса, в якому міститься менше поживних речовин, але високий вміст вітамінів групи В, мінералів і мікроелементів.
60 г зерен вівса ретельно промити холодною водою, залити 1 л води, варити до напівготовності, потім процідити. Приймати щодня по 150–200 мл, додаючи трохи меду.
При серцево-судинних захворюваннях допоможе й верба, чоловічі суцвіття якої позитивно впливають на судини, що регулюють нервово-м’язовий апарат серця. Настоянку приймають при аритмії та тахікардії.
2 ст.л. сухих подрібнених суцвіть залити 0,5 л горілки, настоювати в темному місці 10 днів, процідити. Приймати по 25–35 крапель, розчиняючи та запиваючи водою, 3–4 рази на день.
Добре використовувати вербу для профілактики атеросклерозу та ішемії. Для цього варто приготувати профілактичний серцевий чай.
Взяти по 1 частині чоловічих суцвіть білої верби та плодів глоду криваво-червоного, 2 частини плодів шипшини.
1 ст.л. збору залити в термосі 2 склянками окропу, настоювати ніч, процідити. Пити, як чай, уранці перед сніданком та ввечері перед вечерею. Можна додати за смаком мед або варення.
Олена СВІТКО, лікар-натуропат