Душею народу називаємо українську пісню. Це його сокровенний голос – рішучий і закличний у вирішальні миті поступу й боротьби, а чи інтимно-стишений, аби почула одна-єдина людина в світі… Така постійна присутність пісні в нашому житті, власне, й робить її складовою національної ідеї, визначення якої дотепер триває в українському суспільстві.
Про це (ще в перший день літа), анонсуючи відкриття Музею української пісні при Українському домі, нагадали зокрема ініціатори створення цього унікального культурно-мистецького осередку заслужена артистка України, виконавиця українського фольклору та авторських пісень, директор ГО «Народна філармонія» Руслана Лоцман і директор Українського дому Юрій Стельмащук. Ініціативу підтримали народні артистки України Ніна Матвієнко і Валентина Ковальська, а також представники «Народної філармонії». Тож беручи до уваги захоплення українською піснею нашого широкого читацького загалу, «Порадниця» виступила з пропозицією стати інформаційним спонсором знакової події. Адже якщо про локальні ініціативи такого роду, зокрема на малій батьківщині відомих виконавців, композиторів, поетів-піснярів, ми не раз чули від наших читачів, то про створення музею державного масштабу йдеться уперше.
– Це має бути Живий музей живої пісні, – акцентує Руслана Лоцман. Уродженка Черкащини, яка давно вже стала киянкою, ще 10-класницею написала свою першу наукову роботу для Малої академії наук про збереження пісенних скарбів у рідному селі. З почутого тоді по хатах співу земляків розпочалася і її власна дорога до пісні. Першою викладачкою співу стала бабуся Люба з рідного села, а потім навчалася у класі Ніни Матвієнко. Нині співачка, котра нещодавно захистила кандидатську дисертацію, сама вже вчить молодь любити українську пісню. Несе її людям у товаристві однодумців із «Народної філармонії» – мистецького об’єднання, покликаного розвивати українську культуру, проводячи концертно-виховні заходи. А чи не найпам’ятніші їхні виступи – перед нашими воїнами і мирними мешканцями на сході.
Що визначає успіх кожного музею? Це, вочевидь, і багатство експозиції, і вміння належно «подати» зібране, і продумана робота з відвідувачами аж до заохочення їх до співпраці, що, власне, й творить символічне коло добрих друзів музею. Усе це має бути й у майбутньому Музеї української пісні.
Організатори Музею української пісні планують представити тут нотні архіви українських пісень – давніх і сучасних (від фольклорних збірок до авторських, класичних і новотворів); аудіоархіви (зокрема фонотеку записів українських пісень, починаючи від перших платівок і до сучасного архіву кращих виконавців України); відеоархіви (DVD-диски концертів українських шлягерів, починаючи від Володимира Івасюка); фотоархіви (разом із портретами й афішами співаків, книгами-спогадами, куточком незабутніх українських співаків, таких, як Раїса Кириченко, Назарій Яремчук, Квітка Цісик, Дмитро Гнатюк, Соломія Крушельницька), особисті речі світочів української сцени. Вже тепер зусиллями ГО «Народна філармонія» зібрано понад 100 збірок українських пісень і стільки ж аудіодисків, касет та платівок, відеодисків із записами українських пісень у виконанні провідних художніх колективів та солістів нашої держави. За 3 весняно-літні місяці цього року знаменита жовта валізка мандрівної експедиції Музею української пісні побувала в Музеї Гуцульщини в Косові, Володимира Івасюка у Чернівцях, Івана Миколайчука в Чорториї, Олександра Довженка в Сосниці, у вижницькій садибі Назарія Яремчука та Музеї пісні в черкаському с. Комарівка. Відвідали й Чернігівщину, Сумщину, вижницький Миколайчук-Фест.
Експонати до Музею з власних збірок передали учасники тріо «Золоті ключі» й сама Руслана Лоцман, заслужений академічний ансамбль пісні і танцю ЗСУ, Центральний будинок офіцерів ЗСУ, Національний хор України ім. Г.Верьовки, Академічний оркестр народної та популярної музики Українського радіо, представники української мистецької спільноти. Збір пам’ятних речей триває. Тож долучитися до створення музейного фонду можуть і сучасні виконавці, і всі охочі, звернувшись за такими контактами: Фейсбук-група «Народна філармонія» – «Музей української пісні», сайти www.fph.org.ua або www.ruslanalotsman.com.ua, ел.адреси narodfil@gmail.com або rusyalotsman@ukr.net, моб.тел. 0(96) 759-19-57.
У День незалежності України першу експозицію Музею, де будуть представлені зібрані цього літа матеріали, мають відкрити в Українському домі. І якщо все задумане вдасться втілити в життя, у майбутньому тут іще й відроджуватимуть традиції побутового виконання українських пісень, проводячи відповідні майстер-класи й вечори, об’єднуючи творчих особистостей і представників різних поколінь, та відтворюватимуть традиції співанок-вечорниць і спільного співу. Але такий масштаб дій потребує державної підтримки, тож організатори направили до Міністерства культури листа щодо створення Музею, під яким підписалося чимало народних артистів, діячів культури, композиторів, музичних колективів, а також створили відповідну петицію до Президента, з якою можна ознайомитися і підтримати за посиланням: https://petition.president.gov.ua/petition/45152.
Ольга ГОЙДЕНКО.